Kemal Okuyan: Şengör ve Ortaylı Türkiye’nin aydın birikimine hakarettir

Abdülhamit'in akrabasının nikahında Şevki Yılmaz "Osmanlı'yı süren soysuzları lanetliyorum" dedi, İlber Ortaylı "ilgisiz" kaldı. Kemal Okuyan, Ortaylı için "Türkiye’nin aydın birikimine hakaret" dedi.

Haber Merkezi

Osmanlı ailesinin hayattaki kadın üyelerinden biri olan Berna Sultan Osmanoğlu'nun Cumartesi günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beykoz Sosyal Tesisi’nde yapılan nikah töreninde tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ile Yeni Akit yazarı, eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz nikah şahitleriydi.

Şevki Yılmaz: Osmanlı'yı süren soysuzları da lanetle anıyorum

Düğünden paylaşılan görüntülerde katılımcılar arasında Halil Konakçı yer alırken ilginç bir detay göze çarptı. Davetliler arasında Halil Konakçı ve İlber Ortaylı'nın aynı masada yer aldığı görüldü.

Şevki Yılmaz düğünde yaptığı konuşmada, "Osmanlı'yla iftihar ediyorum" dedi ve "Osmanlı'yı süren soysuzları da lanetle anıyorum" ifadelerini kullandı.

Ortaylı: Vallahi beni ilgilendirmez

O görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından Odatv, o sözleri İlber Ortaylı'ya sordu. "Düğünler için demeç verilmez" diyen Ortaylı "Vallahi beni ilgilendirmez Şevki Yılmaz, kim olduğunu da bilmiyorum, tanımıyorum. O kızı, Berna'yı severim ve dedesi Harun Efendi'yi... Gözümün önünde büyüdü. Düğüne çağırdılar. Böyle düğünler için falan böyle konuşulmaz. İşte o kadar" yanıtını verdi.

TKP Genel Sekreteri Okuyan'dan tepki

Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Celal Şengör ve Ortaylı Türkiye’nin aydın birikimine hakarettir" dedi.

Okuyan paylaşımında şunları kaydetti:

"Abdülhamit’in akrabalarından Berna Sultan evlenmiş. Namlı yobaz Şevki Yılmaz düğünde "Osmanlı'yı süren soysuzları lanetliyorum" demiş. Düğünde arz-ı endam eden “soylu” tarihçi İlber Ortaylı konu sorulduğunda “ilgilenmiyorum” diye cevaplamış. Celal Şengör ve Ortaylı Türkiye’nin aydın birikimine hakarettir."