Kavcıoğlu’nun bankacılardan üç isteği ortaya çıktı

Yüksek enflasyon ve TL’deki değer kaybı sürerken Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, önceki gün bankacılarla bir araya gelmişti. Kavcıoğlu'nun bankacılardan talepleri ortaya çıktı

Haber Merkezi

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu önceki gün Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyeleriyle bir araya geldi. TBB ev sahipliğinde düzenlenen toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Görüşmede Merkez Bankası'nın uyguladığı politika konusunda bankalardan destek istendiği öğrenildi.

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün kulis haberine göre, Kavcıoğlu'nun bankacılardan üç isteği şöyle:

1- TL'de kalmaya teşvik edin 

TCMB'nin banka yöneticilerinden müşterilerini TL'de kalmaya teşvik etmelerini istedi ve hane halkının dövize yönlendirilmemesi aşamasında banka şubelerinden de destek beklediği aktarıldı.

Ekonomistler TCMB'nin faiz oranını aralıkta 1 puan daha düşürerek yüzde 14'e çektiği ve 2022 ilk yarıda bu seviyede sabit tuttuğu durumda, enflasyonda görülecek yükselişle reel faizin mayısta eksi yüzde 8'e (şu an eksi yüzde 4.9) yaklaşmasını mümkün görüyor. Gelecek aylarda negatif reel faizin TL'den dövize geçişi hızlandıracağı öngörülüyor.

2- Kredi faizlerini artırmayın 

İkinci olarak bankalardan mevduat faizlerinde artışa paralel kredi faizlerinde artışa gitmemeleri istendiği de öğrenildi.

Özel bankaların TL mevduat faizlerinde 50 ile 100 baz puan artışa gittiği görülüyor. Aynı şekilde tüketici kredi faiz oranları da artıyor. 

3- Yurtdışında döviz bulundurmayın 

Banka yöneticilerinden istenen diğer bir konu ise yurtdışı muhabir bankalarda çok fazla döviz bakiyesi tutmamaları oldu. Ancak belirli işlemler için muhabir bankalarda tutulan döviz miktarının minimum düzeyde olduğu belirtiliyor.

‘Tek haneli' politika faizi

Kavcıoğlu toplantıda Türkiye'yi yüksek faiz ve cari açık veren tüketime dayalı büyüme modelinin, artık yerini düşük faiz, yüksek istihdam ve üretime dayalı bir büyüme modeline bırakacağını ifade ettiği öne sürüldü. Bu mesajları yorumlayan bankacılar gelecek yıl için ‘tek haneli' politika faizinin konuşulmaya başlandığını aktardı.