Kamudan yüzlerce ihale almıştı: AKP'li belediyeden Albayrak Holding'e yeni ihale

Kamudan aldığı yüzlerce ihalenin toplam bedeli milyarlarca lirayı bulan Albayrak Holding'in, AKP'li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden su sayaçlarının okunması işine dair ihale aldığı ortaya çıktı.

Haber Merkezi

AKP’li Fatma Şahin’in yönettiği Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin, kentteki su sayaçlarını AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Albayrak Holding'e bağlı şirkete okuttuğu ortaya çıktı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Müdürlüğü, 11 Mayıs 2022 tarihinde su sayaçlarının okunması için bir ihale düzenledi.

Beş şirketin katılıp teklif verdiği ihalede sadece Sistemli Dağıtım Hizmetleri Anonim Şirketi’nin teklifi geçerli sayıldı. Diğer dört şirketin ise verdiği teklifin geçersiz sayıldığı açıklandı.

Böylelikle ihale, 46 milyon 94 bin TL’ye “tek geçerli teklifi veren” Sistemli Dağıtım Hizmetleri Anonim Şirketi’ne bırakıldı. Su sayaçlarını 2024’ün ekim ayına kadar bu şirketin okuyacağı belirtildi. Sistemli Dağıtım Hizmetleri Şirketi’nin internet sitesinde “Sistemli Dağıtım, İstanbul’da İSKİ, TEDAŞ, İGDAŞ; Ankara ve Trabzon’da TEDAŞ olmak üzere yurt genelinde vermiş olduğu hizmetlerle alanında öncü firma olmuştur” ifadelerine yer verilerek, şirketin birçok kamu kurumundan iş aldığı belirtildi.

Tartışmalı şekilde sayaç okuma ihalesi alan Sistemli Dağıtım Hizmetleri Anonim Şirketi, Yeni Şafak gazetesinin de bağlı olduğu Albayrak Holding’e ait. Tam 21 ayrı alanda iş yapan holding, inşaattan araç kiralamaya, sayaç okumadan çöp toplamaya kadar kamu kurumları ile belediyelerden çok sayıda işin ihalesini aldı. Holdinge bağlı şirketlerin son yıllarda kamudan aldığı yüzlerce ihalenin toplam bedeli milyarlarca lirayı bulurken Albayrak Holding, özelleştirme kapsamında satılan şeker fabrikaları ile kâğıt fabrikası gibi birçok fabrikayı da satın almıştı.

Şirketleri basılmış, gözaltına alınmışlardı

Albayrak Holding’in yönetiminde ise AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın arkadaşı Nuri Albayrak ile kardeşleri Ahmet Albayrak, Bayram Albayrak, Kazım Albayrak, Mustafa Albayrak ve Muzaffer Albayrak yer alıyor. 

Sık sık aldığı ihalelerle ve yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelen Albayrak Holding’in yöneticileri 2011 yılında "Temiz Şehir Operasyonu" kapsamında gözaltına alınmıştı.

Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı dönemine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Albayrak Holding yöneticisi Mustafa Albayrak ile 20 yöneticisi gözaltına alınmıştı. Albayraklar Grubu’nun şirketlerini de basan polis ekipleri, birçok belgeye el koymuştu.

Sıradan bir taşıma şirketi olan Albayrak, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasından sonra, dönemin Fazilet Partili belediyelerin çok sayıda müteahhitlik işi aldı ve Albayraklar’a yönelik usulsüzlük iddiaları sıkça gündeme gelemeye başladı.

Albayrak Kardeşler’in adı ilk kez, Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma araçlarında kullanılan elektronik geçiş sistemi Akbil’deki usulsüzlük soruşturmaları sırasında ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten Organize Suçlar Şubesi, Albayrak’ın ortaklarından Ahmet Albayrak’ın da aralarında bulunduğu 58 kişiyi gözaltına aldı, şirketin bütün evraklarına el koydu.