İran-İsrail hattında misilleme ihtimali yetti: Dünyadan savaş ve itidal sesleri yükseldi

İran'ın İsrail'i vuracağı öne sürüldü. Netanyahu, "Kim bize zarar verirse biz de ona zarar veririz" dedi. Almanya ve Rusya'dan itidal çağrısı geldi.

Haber Merkezi

İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına 1 Nisan Pazartesi günü hava saldırısı düzenlenmişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan ikisi general rütbesinde olmak üzere toplam yedi kişi hayatını kaybetmişti. Ayrıca saldırıda altı Suriye vatandaşı yaşamını yitirmişti. İran, saldırıdan İsrail'i sorumlu tutmuştu.

Şam’daki saldırıya misilleme olarak İran’ın İsrail’e saldırıda bulunacağı ihtimali tartışılırken Netanyahu, ülkesinin savunma ve saldırı açısından tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olduğunu söyledi.

Netanyahu, İsrail’in zor bir dönemde geçtiğini belirterek bir yandan Gazze'de tüm hızıyla süren saldırılara devam ettiklerini bir yandan da İsrailli rehinelerin geri dönmesi için aralıksız çabalarını sürdürdüklerini kaydetti. Diğer bölgelerde de birtakım sıkıntılı senaryolara hazırlıklı olduklarını belirten Netanyahu, “Basit bir kural belirledik; kim bize zarar verirse biz de ona zarar veririz” ifadesini kullandı.

Berlin'den Tahran'a telefon

Öte yandan, Almanya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Annalena Baerbock'un Orta Doğu'daki gergin durum nedeniyle İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan'la telefonda görüştüğü duyurdu.

Yapılan açıklamada, "Bölgede gerilimin daha da tırmanmasında kimsenin çıkarı olamaz. Bölgedeki tüm aktörlere sorumlu davranmaları ve itidalli olmaları çağrısında bulunuyoruz" denildi.

Alman hava yolu şirketi Lufthansa bugün, İran'ın başkenti Tahran'a yaptığı uçuşları güvenlik gerekçesiyle durdurma kararını, 13 Nisan'a kadar uzattığını açıklamıştı.

Kremlin: İtidalli olunmalı

Rusya Dışişleri Bakanlığı da vatandaşlarına başta İsrail, Lübnan ve Filistin toprakları olmak üzere Orta Doğu'ya seyahat etmeme uyarısında bulunurken, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Şu anda pek de istikrar ve öngörülebilirlik ile öne çıkmayan bölgedeki durumun tamamen istikrarsızlaştırılmasına yol açmamak için herkesin itidalli olması çok önemli" ifadelerini kullandı.

ABD'den tam destek

Saldırı ihtimalinin konuşulması üzerine ABD, dün İsrail'e "tam desteğini" açıklamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, "İran'ın İsrail'e yönelik ciddi saldırı tehdidini de görüşmemizde ele aldık. Başbakan (Benjamin) Netanyahu'ya da söylediğim gibi, İran'dan ve onun bölgedeki vekillerinden gelen tehditlere karşı İsrail'e olan güvenlik taahhüdümüz sarsılmaz. Tekrar ediyorum, sarsılmaz" şeklinde konuşmuştu. Biden, İsrail'in güvenliğini sağlamak için her şeyi yapacaklarını vurgulamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'la telefonda görüşmüş, İsrail'e tam destek verdiklerini ve Tel Aviv'in yanında olduklarını iletmişti.