İngiltere’de yeniden milletvekili seçilen Galloway zaferini 'Bu, Gazze için' diye kutladı

İngiltere’nin Rochdale bölgesinde yapılan milletvekili ara seçimini kazanan George Galloway, İşçi Partisi lideri Keir Starmer’a seslenerek “Bu, Gazze için” dedi.

Dış Haberler

İngiltere'nin Rochdale bölgesinde yapılan milletvekili ara seçimini, Muhafazakar Parti ve İşçi Partisi’nin Gazze konusundaki politikalarını eleştiren ve seçimi "Gazze referandumu" olarak kabul eden tecrübeli siyasetçi George Galloway kazandı.

Milletvekili Tony Lloyd'un ölümüyle boşalan Avam Kamarası’ndaki Rochdale sandalyesi için Manchester yakınlarındaki bölgede ara seçim yapıldı.

İşçi Partisi'nin yüzde 40'ı aşan bir oranla 14 binden fazla oy alarak seçilen Lloyd yerine aday gösterdiği, ancak daha sonra “antisemitik ifadeleri” nedeniyle desteğini çektiği Azhar Ali, seçim sonunda oyların yüzde 7'sini alabildi.

Ülkede iktidarda bulunan Muhafazakar Parti’nin adayı Paul Ellison yüzde 12 oy alırken, bağımsız aday David Tully yüzde 21 oyla ikinci sırada yer aldı.

Rochdale'de seçimi, 1987'den beri 3 farklı partide 4 farklı bölgeyi temsil eden George Galloway, yüzde 40'a yakın bir oyla 12 binin üzerinde seçmenin desteğini alarak kazandı.

Galloway'den İşçi Parti liderine: Gazze'deki rolünüzün bedelini ödeyeceksiniz

Britanya İşçiler Partisi'nin lideri olan Galloway, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı zafer açıklamasında, İşçi Partisi lideri Keir Starmer'ı hedef alarak, "Keir Starmer, bu Gazze için. İşgal altındaki Gazze'de sürmekte olan felaketin yaşanmasında, teşvik edilmesinde ve örtbas edilmesinde oynadığınız rolün bedelini ağır şekilde ödeyeceksiniz" dedi.

Galloway, seçimde "Rochdale ve Gazze için George Galloway" pankartlarıyla propaganda yapmıştı. Rochdale seçimini "Gazze referandumu" olarak kabul eden Galloway, seçmenleri İşçi Partisi’nin Gazze konusundaki duruşunu protesto etmeye çağırmıştı.

Galloway'in milletvekili seçilmesiyle Britanya İşçiler Partisi ilk kez parlamentoya girmiş oldu.