İki Kübalı hekim… Eşşebab kaçırdı, ABD saldırısında hayatlarını kaybettikleri iddia ediliyor

Emperyalizmin paramparça ettiği bir coğrafyada emperyalizmin beslediği terörün ortasında görev yapmayı göze almış iki yürekli insan: Dr. Assel Herrera Correa ve Dr. Landy Rodríguez Hernández.

Haber Merkezi

Dr. Assel Herrera Correa ve Dr. Landy Rodríguez Hernández, Küba’nın Afrika’da görev yapan sağlık görevlilerinden ikisi… Kenya’da görev yaparken, 12 Nisan 2019 tarihinde İslamcı Eş Şebab örgütü tarafından kaçırıldılar. Küba devletinin o günden bu yana gösterdiği sürekli ve sistematik çabaya karşın serbest bırakılmaları sağlanamadı.

Ve iki gün önce, iki hekimin ABD hava saldırısında hayatlarını kaybettikleri yönünde bazı haberler yayımlandı. Küba Dışişleri Bakanlığı, haberin henüz resmi olarak doğrulanmadığını bildirdi. Hekimlerin aileleri başta olmak üzere tüm Küba halkı haberin doğru olmamasını ve evlatlarının bir an önce sağ salim yurda dönmelerini umut ediyor. 

Assel ve Landy, devrimden bu yana 165 ülkede sağlık hizmeti vermiş 600 binden fazla Kübalı sağlık görevlisinden ikisi… Diğer Kübalı meslektaşları gibi sağlık hizmetlerinin tüm insanlığın hakkı olduğu inancıyla yetişmiş, daha fazla para kazanmak için değil, yoksul halklarla dayanışmak için evini yurdunu geride bırakmış iki idealist hekim… Emperyalizmin paramparça ettiği bir coğrafyada emperyalizmin beslediği terörün ortasında görev yapmayı göze almış iki yürekli insan… 

Tüm Küba halkı gibi bizler de çıkan ölüm haberlerinin yalanlanmasını ve iki Kübalı hekimin bir an önce yurduna dönmesini diliyoruz. Ve bu vesileyle, Küba’nın tüm dünyaya verdiği insanlık dersini kısa bir belgeselle hatırlatmayı borç biliyoruz. 

Aşağıda izleyeceğiniz “Sağlığa!” adlı belgesel, küçük bir ülkenin insanlık için yalnızca ahlaki bakımdan değil, pratik açıdan da nasıl fark yaratabileceğinin öyküsüdür.