Hükümetin İliç'le ilgili sansür isteğine X'ten red yanıtı

Sosyal medya platformu X, Türkiye hükümetinin İliç maden faciasında hükümeti eleştiren paylaşımlara engel getirilmesi talebini reddetti.

Haber Merkezi

Sosyal medya platformu X, Türkiye'den gelen sansür talebine karşılık açıklamada bulundu. 

X'in uluslararası hükümet ilişkileri bölümü, İliç'te meydana gelen maden faciası nedeniyle hükümetin eleştirildiği ve silinmesi talep edilen 45 paylaşımın mahkemede "ifade özgürlüğü" sayıldığını belirtti.

X, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği'nin söz konusu paylaşımlar hakkında verdiği kararı platformda yayımladı.

Mahkemenin "ifade özgürlüğü" kararını paylaşan X'in uluslararası hükümet ilişkileri bölümü, şu ifadeleri kullandı:

 "X, kullanıcılarımızı Hükümet sansüründen korumak için dünya çapında düzenli olarak hukuki mücadeleler vermektedir. Bu hafta, Türkiye'de bu mücadelelerin önemini bir kez daha teyit eden önemli bir karar aldık. Türk hükümeti daha önce, üçü bir muhalefet partisi liderine ait olmak üzere, hükümetin trajik bir heyelan olayındaki rolünü eleştiren yaklaşık 45 paylaşımın kaldırılmasını talep etmişti.

Hükümet, içeriğin kaldırılması yönündeki emirlere uyulmaması halinde X'i yüklü miktarda para cezasına çarptırmakla tehdit etmişti. X mahkemeye itiraz etti ve bu hafta Mahkeme söz konusu paylaşımların ifade ve basın özgürlüğü hakları kapsamında korunduğunu kabul ederek hükümetin taleplerini geçersiz kıldı. Bu sonuç, X'in kullanıcılarının ifade özgürlüğü haklarını dünya çapında koruma konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit etmektedir ve kullanıcılarımızın ifadelerini savunmak için mevcut tüm yasal yolları kullanmaya devam edeceğiz."