HÜDA PAR ölen Hizbullahçıları andı, belediye başkan adayları konuşma yaptı

HÜDA PAR’ın belediye başkan adaylarının da konuşmacı olarak katıldığı etkinliklerde Aytaç Baran ve İskipli Atıf gibi isimler anıldı.

Haber Merkezi

Hizbullah’a yakın dernek ve oluşumlar, Filistin’deki İsrail katliamını protesto etmek bahanesiyle özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri başta olmak üzere yürüyüşler düzenlemişti.

Cumhuriyet'in haberine göre, Hizbullah’a yakın Mustazaflar Cemiyeti ile Şehitler Kervanı Platformu’nun 17 Şubat’ta Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesindeki Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde Hizbullah’ın ölen üyelerini andığı öğrenildi.

Mustazaflar Cemiyeti ve Şehitler Kervanı Platformu tarafından Diyarbakır’da düzenlenen etkinlikte Hizbullah’ın Cizre imamı olarak bilinen, medrese faaliyetleriyle örgüte eleman temininde bulunan ve 1992’de öldürülen Muhammed Zeki Atak anılan isimlerden biri oldu. Bunun yanı sıra, “tebliğ amacıyla Hizbullah’ın kötü imajını yıkmak ve eleman temini sağlamak” amacıyla kapatılan İhya-Der’in yerine açılan Yeni İhya Der’in öldürülen eski başkanı Aytaç Baran da anıldı.

İskilipli Atıf'ı da andılar

Örgütün Bitlis’in Tatvan ilçesinde faaliyetlerini yürüten ve 1990’da öldürülen Gıyaseddin Barlak isimli üyesi de anılan isimlerden oldu. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Kuvayı Milliyecilere hakaret eden ve vatana ihanet nedeniyle idam edilen İskilipli Atıf da şehit olarak anıldı.

Anma etkinliğine HÜDA PAR Diyarbakır Çınar Belediye başkan adayı Vedat Turgut ile HÜDA PAR Diyarbakır Bağlar Belediye Başkan adayı Cengiz Aydın konuşmacı olarak katıldı.

Hizbullah’ın Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki örgütlenmesi olarak bilinen Peygamber Sevdalıları Platformu’nun da önceki gün Adana’da aynı anma programını gerçekleştirdiği öğrenildi.

Mustazaflar Cemiyeti, Diyarbakır 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nce 2010’da feshedilen, 2012’de de Yargıtay’ca kapatılan Mustazaf-Der’in devamı olarak biliniyor.