Hablemitoğlu suikastı davası ertelendi

Mahkeme sanık Mehmet Narin'e yönelik konutu terk etmeme şeklindeki adli kontrol hükmünün kaldırılmasına karar verdi. Dava 4 Mart 2024'e ertelendi.

Haber Merkezi

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun 18 Aralık 2002'de Ankara Çankaya'daki evinin önünde öldürülmesine ilişkin görülen dava ertelendi.

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada firari sanık Fethullah Gülen ile emekli albay Levent Göktaş'ın da aralarında bulunduğu 10 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Duruşmaya sanıklar Levent Göktaş, Aydın Köstem, Mehmet Narin, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ile Enver Altaylı katıldı.

Tanık beyanlarının ardından söz alan Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün, olaya ilişkin bilgi ve görgüsü olmayan veya tarafların yönlendirmesiyle ifade veren tanıkların beyanlarının kabul edilmemesini, ayrıca başka tanıkların dinlenilmesini istedi.

Söz alan sanık Levent Göktaş avukatlık yaptığını ve şehir dışında duruşmaları bulunduğunu ifade ederek, şehir dışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti.

Sanık Fikret Emek de "Davalara sonuna kadar katılacağım. Hiç şüpheniz olmasın. Şehir dışı yasağımın kaldırılmasını arz ederim" dedi.

Sanık Aydın Köstem de hakkındaki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını talep etti ve "Vicdanım çok rahat. Beraatımı talep ediyorum." ifadesini kullandı.

AA'nın haberine göre sanık Mehmet Narin ise hakkındaki tüm iddiaları reddettiğini söyleyerek şu beyanda bulundu:

"İddia makamı benim cinayetle ilgim olmadığını anladı. Ben 21 yıllık çalışma hayatımda hep örnek birisi olarak gösterildim. 2012 Eylül ayında Türk Silahlı Kuvvetlerinden onurumla, şerefimle ayrıldım. Geçmişi suçlarla dolu olan birisinin söylemleri yüzünden mağduriyetler içerisindeyim."

Sanık Narin, cezaevinden çıktıktan sonra ailece sosyal baskı altında kaldıklarını, aile dostlarının dahi kendilerine selam vermediklerini anlatarak, "En basit iş başvurum dahi reddedildi. Ben hiçbir zaman sizlere mahkemelere katılmayacağım demedim. Suçsuz olduğumu biliyorum. Üzerime atılı suçu kabul etmiyorum. Şehir dışı çıkış yasağımın kaldırılmasını talep ediyorum" diye konuştu.

Sanık Ahmet Tarkan Mumcuoğlu da "Tüm meslek hayatımı ben ve ailem terörle mücadeleye adadık. Benim son dönemde yaptığım görev de göz önünde bulundurulduğunda benim ifşa edilmem sadece ben ve ailemi değil, devletimizi de zor duruma sokacaktır" dedi.

Mahkemede ara karar

Avukatların da beyanlarının alınmasının ardından mahkeme heyeti ara kararı açıkladı.

Buna göre, sanık Mehmet Narin'e yönelik konutunu terk etmeme şeklindeki adli kontrolün kaldırılmasına, hakkındaki diğer adli kontrol hükümlerinin ise devamına karar verildi.

Diğer sanıkların haklarındaki adli kontrol tedbirlerinin de devamı ve bazı tanıkların dinlenilmesi de kararlaştırılırken, firari sanık Nuri Gökhan Bozkır'ın avukatının tutuklanmama güvencesi talebi ise reddedildi.

Dava 4 Mart 2024'e ertelendi.