Fransa'da protestolar büyürken, Macron ebeveynlerden gençleri evde tutmalarını istedi

Fransa'da 17 yaşındaki gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından protestolar büyürken, Cumhurbaşkanı Macron ailelere gençleri evde tutmaları çağrısı yaptı.

Dış Haberler

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 17 yaşındaki sürücünün, polisin tarafından açılan ateşle öldürülmesinin ardından başlayan ve şiddetlenen gösterilerin ardından ebeveynlerden gençleri evlerinde tutmalarını istedi.

Fransa'da 17 yaşındaki Nael M. isimli gencin polis kurşunuyla öldürülmesinin ardından ülke genelinde protestolar 3. gününde de devam etmiş, çok sayıda kentte dün gece 875 kişi gözaltına alınmıştı.

Macron, İçişleri Bakanlığı'nda yapılan kriz birimi toplantısında yaptığı açıklamada, "Yaşadığımız son iki gece, kabul edilemez ve savunulamaz bir durumun parçası. Hiçbir şey şiddeti meşrulaştıramaz. Özellikle de bu şiddet kamu binalarına, belediye binalarına, karakollara, okullara saldırmaktan, dükkanları yağmalamaktan geçiyorsa" diye konuştu.

Nael M.'nin ölümünden "siyasi çıkarım yapmak isteyenler olduğunu" iddia eden Macron "Bu durumu ve anı kullanarak kargaşa yaratmaya ve kurumlarımızı saldırmaya çalışanları kınıyorum" ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanlığı 'sahada ek önlemler' alacak

"Şiddet olaylarının meşru bir tarafı olmadığını" savunan Macron, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'in sahada ek önlemler alacağını belirtti.

Emmanuel Macron, "belediye binalarını ve vatandaşları korumak için özellikle en hassas vilayetlerde birçok şenliği ve gösteriyi iptal etme kararı aldıklarını" söyledi.

Gözaltına alınanlardan 3'te biri gençler

Macron, gözaltına alınanlar arasında reşit olmayanların da olduğunu belirterek gözaltına alınanların gelecek saatlerde hakim karşısına çıkacağına işaret etti.

Gözaltına alınanların 3'te 1'inin gençlerden oluştuğunu kaydeden Macron, ebeveynlere "çocuklarını evde tutma" çağrısı yaptı. Macron "Onları evde tutmak ebeveynlerin sorumluluğunda. Ebeveynlerin yerine hareket etmek devletin işi değil" ifadesini kullandı.

Sosyal medya şirketlerinden kullanıcıların kimlikleri istenecek

Sosyal medyanın "şiddeti körüklediğini" kaydeden Macron "hassas içeriklerin" kaldırılmasını talep edeceklerini söyledi.

Macron, "Bazı (gençlerin) sokakta kendilerini zehirleyen video oyunlarını oynadığı hissine kapılıyoruz" dedi.

Fransız Cumhurbaşkanı sosyal medya şirketlerinden, "kargaşa çağrısı yapan kullanıcıların" kimliklerini açıklamalarını talep edeceklerini belirtti.