Evindeki banknotları 'komünistler el koyar' korkusuyla açıklamıştı: Menendez kefaletle serbest

Rüşvetle suçlanan ABD'li Senatör Bob Menendez kefaletle serbest bırakıldı. Menendez evinde bulunan altın ve banknotları ailesinin Küba'da varlıklarına el konulması "tecrübesi"yle açıklamıştı.

Dış Haberler

New York Federal Mahkemesi'nde hakkındaki rüşvet iddialarını reddeden ABD'li Senatör Bob Menendez'in şahsi pasaportuna el konuldu.

Rüşvet almakla suçlanan Menendez, eşi Nadine (Arslanian) Menendez ile geldiği Manhattan'daki mahkeme binası önünde gazeteciler ve "istifa et" sloganları atan bir grup protestocu tarafından karşılandı.

Herhangi bir açıklama yapmadan mahkeme binasına giren Menendez, daha sonra avukatı ve diğer sanıklarla hakim karşısına çıkarıldı.

Menendez ve eşi, duruşmada avukatları aracılığıyla haklarındaki suçlamaları kabul etmediklerini söyledi.

İddianamede Menendez ile rüşvet olayına karışmakla suçlanan New Jerseyli iş insanları Fred Daibes ve Jose Uribe de suçlamaları reddetti.

Suçlamalarda adı geçen 5. sanık Wael Hana da önceki gün Mısır'dan dönerken JFK Havalimanı'nda gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemede "suçsuz" olduğunu savunmuştu.

100 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı

Senatör Menendez, davaya bakan yargıç tarafından kişisel teminat karşılığında 100 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı.

Şahsi pasaport ve seyahat evraklarını teslim etmesi istenen Menendez, sadece Kongredeki görevi nedeniyle yurt dışına resmi pasaportu ile seyahat edebilecek.

Eşi dışında davada ismi geçen diğer sanıklarla yanında avukatı hazır olmadan irtibat kurması yasaklanan Menendez'in, ayrıca Kongredeki Senato personeli, Dış İlişkiler Komitesi personeli veya davanın gerçekleri hakkında kişisel bilgisi olan siyasi danışmanlarla da iletişimi yasaklandı.

Eşi de New Jersey'deki evini güvence göstererek 250 bin dolar kefalet karşılığında serbest bırakıldı. Pasaportunu teslim etmesi istenen Nadine (Arslanian) Menendez'in, yalnızca New York-Washington koridorunda seyahat etmesine ve Florida'daki ailesini görmesine izin verildi.

'Senatörlük makamını kullanarak yolsuzluk' suçlaması

New York Güney Bölge Federal Mahkemesi'ne geçen hafta sunulan 39 sayfalık iddianamede, Menendez ve eşi Nadine (Arslanian) Menendez'e, New Jerseyli iş insanlarıyla girdiği ilişkilerde rüşvete karışma suçlamaları yöneltilmişti.

Federal savcılar, Menendez'in evinde yapılan aramalarda 100 bin dolarlık iki altın külçe ve 480 bin dolarlık gizli nakit para ele geçirdiklerini açıklamıştı.

İddianamede, Menendez'in senatörlük makamını kullanarak rüşvetle kazanılan altın ve nakit para dışında usulsüz şekilde ev ipoteği ödemeleri, usulsüz iş tazminatı ve lüks bir araç edinme gibi yolsuzluk işlerine karıştığı aktarılmıştı.

Menendez, özellikle Kongre'de yabancı ülkelere yapılacak askeri yardımlar üzerinde söz sahibi olan Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı boyunca Mısır'a yapılan resmi yardımlardaki etkisi ile New Jersey'deki Mısır kökenli iş insanları ve firmalarla girdiği ilişkiler nedeniyle eleştirilere neden olmuştu.

Hakkındaki suçlamalardan bu yana, başta New Jersey'in diğer tek Demokrat Senatörü olan Cory Booker ve New Jersey'in Demokrat valisi Phil Murphy olmak üzere kendi partisinden 25'ten fazla Kongre üyesi Menendez'in senatörlük görevinden istifa etmesi çağrısında bulunmuştu.

Suçlamaların ertesi gününde Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevinden ayrılmak zorunda kalan Menendez, partisinden ve kamuoyundan gelen istifa baskılarına direniyor.

Paraları 'komünistler el koyar' korkusuyla evinde saklamış

Menendez'in anne ve babası Küba'da devrimden 6 yıl önce 1953 yılında ABD'ye göç etmiş ve Menendez ertesi yıl New York'ta dünyaya gelmişti. Ancak Bob Menendez evinde bulunan nakit parayı "Küba'da ailesinin mal varlıklarına el konulması deneyimi"yle açıklamıştı.

Menendez düzenlediği basın toplantısında “Küba’da ailem mal varlıklarına el konulması tecrübesi yaşadığından ötürü ve 30 yıldır acil durumlar için tuttuğum kişisel tasarruf hesabımdan binlerce dolar nakit çektim. Bu, biraz modası geçmiş gibi görünebilir, ancak bunlar, 30 yıl boyunca yasal olarak elde ettiğim gelire dayalı olarak kişisel tasarruf hesabımdan çekilen paralardı” demişti.