El Arabiya: Türkiye Müslüman Kardeşler liderinin vatandaşlığını iptal etti

Erdoğan’ın Mısır ziyareti sonrası Müslüman Kardeşler’in İstanbul’daki lideri Mahmud Hüseyin’in Türkiye vatandaşlığının iptal edildiği iddia edildi.

Dış Haberler

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ile görüşmesinin ardından Müslüman Kardeşler’in İstanbul’daki lideri Mahmud Hüseyin’in Türkiye vatandaşlığının iptal edildiği öne sürüldü.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli El Arabiya’nın ismi açıklanmayan kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Müslüman Kardeşler’in İstanbul’daki lideri Mahmud Hüseyin son birkaç gün içinde Türkiye vatandaşlığının iptal edildiğini ve pasaportunun geçersiz olduğunu öğrendi.

Mahmud Hüseyin’e vatandaşlık iptalinin gerekçesinin bildirilmediği öne sürüldü. Habere göre Hüseyin’e gerekçeyi öğrenmek için yetkilerle temasa geçecek bir avukat tayin etmesi gerektiği söylendi.

Haberde Erdoğan’ın Kahire ziyaretinin ardından Müslüman Kardeşler’in Türkiye’de bulunan üyelerinin, akademisyen, medya mensubu gibi önde gelen isimlerinin de ülkeyi terk etmeye başladığı iddia edildi.

Müslüman Kardeşler’in liderliği 3 yıl önce İstanbul ve Londra grupları olarak ikiye bölünmüştü. İstanbul grubu lideri Mahmud Hüseyin iken Londra grubu lideriyse Salah Abdülhak olarak biliniyor.

AKP Mısır ile yakınlaşma adımları başladığında Müslüman Kardeşler üyelerinin Türkiye’deki yayınlarını kısıtlamıştı.