Doğukent Mahalle Meclisi'nden ABB önünde basın açıklaması: Yüzlerce dilekçe verildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yapan Doğukent Mahalle Meclisi, trafiğe dair sorunlara ilişkin 526 dilekçeyi ABB Fen İşleri Müdürlüğüne teslim etti.

Haber Merkezi

Ankara'nın Mamak ilçesine bağlı Akşemsettin ve Durali Alıç Mahallelerinde ikamet eden yurttaşlar tarafından kurulan Doğukent Mahalle Meclisi1, söz konusu mahallelerdeki trafiğe ilişkin sorunlara dair Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Doğukent Mahalle Meclisi adına Duran Kıymazaslan’ın yaptığı açıklamada, Akşemsettin ve Durali Alıç Mahallelerinde eğitim, sağlık ve toplu ulaşım hizmetlerinin yetersizliğinin yanı sıra acilen müdahale edilmesi gereken başlıklardan biri olan trafiğe ilişkin sorunlara vurgu yapıldı.

'Kazalardan ABB sorumlu olacaktır'

Mahallemizin acilen müdahale edilmesi gereken başlıklarından biri olan trafik meselesini öne aldık” diyen Kıymazaslan sözlerine şöyle devam etti:

“İlk müdahale başlığımız Doğukent Caddesi üzerindeki yaya geçitlerinin yeniden düzenlenmesidir. Çocuklarımızın sabah ve öğlenleri okula giderken ve dönerken, yaşlıların Halk Ekmek almak için karşıdan kaşıya geçmek için her gün hayati risk almak zorunda kaldıkları, caddenin iki yakasındaki esnafın müşterilerinin karşıya geçmek istememeleri nedeniyle iş yapamadıkları bir durum söz konusu.

Sabah  ve akşam saatleri başta olmak üzere sabah 7 akşam 9 arası insanların kelle koltukta geçiş yaptığı ve can güvenliğinin büyük risk taşıdığı bu koşulların iyileştirilmesi, yaya geçitlerinin yeniden düzenlenerek can güvenliğimizin sağlanması, yaya geçitlerine trafik ışıklarının konulması ve ağır tonajlı araçların güzergâhının değiştirilmesi gibi diğer bazı önlemlerin alınmasını talep ediyoruz.

Mahalleliler olarak biz gerekeni yaptık. Şimdi gereken önlemleri alma sırası ABB’dedir. Can güvenliğimizden ve bundan sonra olacak kazalardan yasal olarak ABB sorumlu olacaktır.”

526 dilekçeyi ABB Fen İşleri Müdürlüğüne teslim eden yurttaşlar, Doğukent Mahalle Meclisi'nin konunun takipçisi olacağını belirtti.

  • 1. Doğukent Mahalle Meclisi, Mamak ilçesine bağlı Akşemsettin Mahallesi ve Durali Alıç Mahallesi halkı tarafından, mahallenin ortak sorunlarını tespit etmek ve bunların çözümünü sağlamak için kurulmuş bir inisiyatiftir. Mahalleyi yaşanır hâle getirmek için dayanışma kültürünü geliştirmeyi hedefleyen inisiyatif “mahallesine sahip çıkan, yurduna sahip çıkar.” mottosuyla 11 Şubat 2024 günü bir mahalle kahvehanesinde yapılan ve 45 kişilik bir katılımla gerçekleşen bir halk toplantısıyla kurulmuştur.