Dışişleri'nden 'İsrail' açıklaması: 'Filistinlileri yok etmek istediklerinin kanıtı'

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ordusunun yardım bekleyen Filistinlilere ateş açması sonucu 112 kişinin ölmesinin ardından, "Gazze’de yaşanan vahşeti durdurmaya çağırıyoruz" açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ordusunun yardım bekleyen Filistinlilere ateş açması sonucu 112 kişinin ölmesinin ardından, "Bu eylem, Filistin halkını toplu olarak yok etmeyi amaçladıklarının kanıtı" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, yardım tırlarının etrafındaki Filistinlilere ateş açan ve 112 kişinin ölümüne sebep olan İsrail'le ilgili açıklama yayımladı.

İsrail'in insanlığa karşı işlediği suçlara bir yenisini daha eklediğini ifade eden Bakanlık, İsrail hükümetinin kalıcı ateşkes kararı verme sağduyusundan yoksun olduğunu belirtti.

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklama şöyle:

"İsrail, Nabulsi meydanındaki Filistinlileri öldürerek, işlemekte olduğu insanlığa karşı suçlara bir yenisini eklemiştir. Gazzelileri açlığa mahkum eden İsrail’in, bu defa yardım kuyruğundaki masum sivilleri hedef alması, Filistin halkını bilinçli biçimde ve toplu olarak yok etmeyi hedeflediğinin delilidir.

İsrail, Gazze’deki askeri operasyona derhal son vermek zorundadır, ancak İsrail Hükümeti bu kararı alabilecek sağduyu ve vicdana sahip değildir.

Tüm dünya, Gazze’de yaşanan zulmün bölgenin de ötesinde küresel yansımaları olacak bir felakete dönüşmek üzere olduğunu görmelidir. Bu çerçevede, İsrail Hükümeti üzerinde etkisi olan tüm kesimleri, Gazze’de yaşanan vahşeti durdurmaya çağırıyoruz."

Ne olmuştu?

İsrail ordusu Gazze'de insani yardım bekleyen Filistinlilere saldırıda bulunmuş ve saldırıda 112 kişinin öldüğü, 760 kişinin yaralandığı açıklanmıştı.

İsrail ordusu, sabah saatlerinde Gazze kentinin güneyinde, Gazze Şeridi'ni kuzeyden güneye bağlayan Reşid Caddesi üzerindeki Nablusi Kavşağında insani yardım bekleyen Filistinlileri bombalayarak ve ateş açarak hedef almıştı.

Görgü tanıkları, İsrail'in ölü ve yaralıları Şifa Hastanesi'ne taşıyan sağlık ekipleri ile sivilleri de hedef aldığını açıklamıştı.