'Depremzedeler için toplanan yardımlar depolarda bekletiliyor'

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “İstanbul AFAD’a bağlı Yeşilköy yerleşkesi arama ve kurtarma birliğinde toplanan yardımlar bir yıldır neden depoda bekletilmektedir?” diye sordu.

Haber Merkezi

6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından vatandaşlarca toplanan yardımların depremzedelere dağıtmak yerine, depolarda tutulduğu ortaya çıktı. CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, konuyu Meclis gündemine taşıyarak, “İstanbul AFAD’a bağlı Yeşilköy yerleşkesi arama ve kurtarma birliğinde toplanan yardımlar bir yıldır neden depoda bekletilmektedir?” diye sordu.

Vatandaşların bir yıl önce deprem bölgesine gönderilmesi için İstanbul'daki AKP'li Üsküdar Belediyesi’ne teslim ettiği yardımların belediyeye ait spor salonunun otoparkından çıktığını hatırlatan İlgezdi, "Şimdi de İstanbul AFAD’ a bağlı Yeşilköy yerleşkesi deposunda tutulduğu bilgisi ulaştı. Bir yıldır burada bekletiliyormuş, depoda tutulan yardımlar en çok ihtiyaç duyulan erkek, kadın ve çocuk giysileri. Toplanan yardımlar depremzedelerde değil, depolarda" dedi.

Deprem için vatandaşlardan toplanan yardımların miktarını ve toplanan yardımların ne kadarının depremzedelere ulaştırıldığını soran İlgezdi, "Sorularımızın cevabı halkımıza şeffaflıkla paylaşılmalıdır. Depremzedelere Kızılay’ın çadır satmasını unutmadık" ifadelerini kullandı.

'Toplanan yardımların nerelere harcandığı da açıklanmıyor'

Depremzedeler için televizyon ve radyoların ortak yayınında düzenlenen "Türkiye Tek Yürek" kampanyasında toplanan bağışları da soran İlgezdi, 115,1 milyar TL’nin de nerelere harcandığının adete devlet sırrı olduğunu söyledi. İlgezdi, şunları kaydetti:

“Kampanya hakkında yapılan canlı yayın sonrası taahhüt edilen bağış miktarı 115 milyar 146 milyon 528 bin lira olarak belirtildi. Sonrasında kampanya kapsamında toplam 85 milyar 697 milyon TL bağış toplandığını açıklandı. Kampanyada adı geçen 4 kamu bankasının verdiği bağış sözü yaklaşık 70 milyar lirayı buluyor. Ayrıca Cengiz Holding 2,5 milyar lira, Turkcell 3,5 miyar lira, Borsa İstanbul da 2 milyar lira bağış sözü vermişti. Bu 3 kurumun bağış miktarı da 8 milyar lirayı buluyor. Kamu bankalarının verdiği bağış miktarının üstüne bu üç kurumun verdiği 8 milyar lirayı eklediğimiz de zaten toplanan 85 milyara yakın bir rakam ortaya çıkıyor. Toplanan miktarın 85 milyar lira olduğu düşünüldüğünde bağış sözü veren çok sayıda kurum, kuruluş ve kişi verdiği bağış sözünü yerine getirmemiş. Buyurun size bir skandal daha. Üstelik toplanan yardımların nerelere harcandığı da ısrarlı sorularımıza rağmen açıklanmıyor." (ANKA)