Depremde kayıtlara ölü olarak geçti, yaşadığını ispatlamaya çalışıyor

Deprem sonrası nüfus kayıtlarına "ölü" olarak geçti. Durumun düzeltilmesi için başvuruları sonuçsuz kaldı. Naime Göğebakan, yaşadığını ispat etmeye çalışıyor.

Haber Merkezi

Malatya’nın Kuluncak ilçesinde yaşayan Göğebakan çifti, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremleri kayıp vermeden atlattı.

Evleri hasar gören aile deprem sonrası yaşananlarla mücadele ederken eşi Erdal Göğebakan ile yaşayan 3 çocuk annesi 52 yaşındaki Naime Göğebakan nüfus kayıtlarına "ölü" olarak işlendiğini öğrendi.

Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ödenen 100 bin lira da banka hesabına yatırılan Göğebakan ailesi, Naime Göğebakan’ın ölmediğini ispat etmeye çalıştı.

Savcılığa başvuran aile, nüfus kayıtlarında durumun düzeltilmesi için girişimlerde bulundu ama bir sonuç alamadı.

Kent merkezindeki evlerinin hasar aldığını ancak yıkılmadığını dile getiren Göğebakan, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"Bir polis oğlumu arayıp 'Annen öldü' demiş. Oğlum bir yanlışlık olduğunu yaşadığımı söylemiş. Bunun üzerine nüfus müdürlüğüne, savcılığa gittik. Bize ‘Düzelttik.’ dediler ancak düzeltilmemiş."

‘Kimliğime jandarma el koydu, evden çıkamıyorum’

"Bankaya, hastaneye gittiğimde sıkıntı yaşıyorum. Doktora gidemiyorum, ilaçlarımı alamıyorum. Havaalanına askeri personel olan oğlumun yanına gittiğimde kimliğime jandarma el koydu. Oğlum uzman çavuş olduğu için durumu izah etti.
Ölü göründüğüm için evden çıkamıyorum. Bir yere gidemiyorum, otobüse binemiyorum. Nikahtan bile düşmüşüm, kocam bana bakmazsa ne diyeceğim? Kısa zamanda hatanın düzeltilmesini istiyorum.”

Hesaplarına yatan parayı iade edecekler

Erdal Göğebakan ise depremden 10 gün sonra eşinin öldüğünün kendilerine iletildiğini, durumu düzeltmek için savcılığa dilekçe verdiklerini belirtti. Savcılıktan aldıkları belgeyi Kuluncak Nüfus Müdürlüğü'ne ilettiklerini vurgulayan Göğebakan, şunları kaydetti:

"20 gün sonra nüfusa gittiğimde 'Düzeltildi.' dediler, biz de 'Tamam.' dedik. Hanım bankaya para çekmeye gidiyor, bankamatik kartı yutuyor. Bankaya kartını almaya gidiyor, orada 'Siz ölüsünüz, bu nedenle bankamatik kartı aldı.' diyorlar. Sonrasında Kuluncak Nüfus Müdürlüğüne gittim, onlar Yeşilyurt'taki nüfusa gönderdi, onlar da 'Bu adli vaka, bizim yapacağımız bir şey yok.' dedi. Sonrasında yeniden kaymakamlığa gittim, bana 'Şikayet et.' dediler. Savcılığa gittim, suç duyurusunda bulundum, bu işten kim sorumluysa cezasını alsın. Hekimhan Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdum. Onlar da konunun araştırılacağını söylediler. Eşim ölü görünüyor, bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz."

Göğebakan, 3 çocuğunun ve kendisinin hesabına AFAD tarafından 25'er bin lira yatırıldığına değinerek, "Kaymakamlığa gittim, 'Eşim ölmedi, ben bu parayı alamam, nereye yatırmam gerekiyor.' diye sordum. AFAD'a gitmemi ve orada verilecek hesap numarasına parayı yatırmam gerektiği söylendi. AFAD'a gideceğim ve parayı yatıracağım." ifadelerini kullandı.