Bir konser yasağı da Muş'ta: Metin-Kemal Kahraman konserine yasak

Kocaeli'de gündeme gelen konser ve tiyatro yasaklarının ardından Muş Valiliği de Metin-Kemal Kahraman konserini yasakladı.

Haber Merkezi

Kocaeli'de Derince Belediyesi'nin sosyal medya hesabından yaptığı duyuruyla iptal edilen Aynur Doğan konserinden ve Çayırova'da sahnelecek olan Kürtçe tiyatro oyununun iptalinden sonra bir yasak da Muş Valiliği'nden geldi. 

Metin-Kemal Kahraman kardeşler 17 Mayıs tarihli konserlerinin valilik tarafından yasakladığını duyurdu.

Metin-Kemal Kahraman kardeşler sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamayla alınan kararı eleştirirken, müzik örgütlerine ve müzikseverlere de çağrıda bulundu. 

Metin-Kemal Kahraman'ın yaptığı açıklama şöyle: 

"17 Mayıs 2022 salı günü yapılması planlanan Muş konserimiz valilik tarafından yasaklanmıştır.

Bilindiği gibi Muş konserimiz, haftalar öncesinden başvurusu yapılıp hazırlıklarına başlanmış küçük bir turnenin ilk ayağı olacaktı. Buna rağmen yasaklama kararı konserden bir gün önce ve mesai bitimine yarım saat kala telefonla, şifahen bildirilmiş, kararın yazılı bildirimini ise ancak bir sonraki gün mesai saatleri içinde alabileceğimiz söylenmiştir.

Böyle yapılarak yasaklamanın müzisyenler ve organizatörler için ve tabii bilet alan dinleyicilerimiz için sadece bir yasaklama olarak kalmayıp maddi, manevi bir yüke dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Aylarca öncesinden müzisyenler o günlerini bu konser için ayırmışlardır; hiçbir kurumdan destek alınmadan konser salonu tutulmuş, bunun için ücret ödenmiştir; müzisyenler için uçak biletleri alınmış, otelde odalar rezerve edilmiştir; afişler basılmış, sosyal medyada paralı duyurular yapılmıştır; ve onlarca insan bütün bu işler için günlerce çalışmıştır... İşte bunların hepsi de bir yük olarak yaşatılmalıdır ki, yasak kendilerine reva gördükleri nefret yükünü biraz olsun rahatlatsın.

Başta MÜYORBİR ve MESAM olmak üzere meslek kuruluşlarımızı bu konuda tavır almaya davet ediyoruz.

Daha geniş bir açıklamayı yarın, kararın yazılı bildirimini alınca yapacağız. 

Selamlar. Saygılar."