Bilirkişi raporu: Havai fişek fabrikasında tüzüğe aykırı şekilde üretim ve depolama yapılmış

Havai fişek fabrikası patlamasıyla ilgili bilirkişi raporunda fabrika yetkililerinin depolama alanlarının güvenliği, işçi sağlığı ve güvenliği gibi birçok alanında kusurlarının olduğu belirlendi.

Haber Merkezi

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında, 3 Temmuz 2020'de meydana gelen patlamada, 7 işçi yaşamını yitirmiş, 127 kişi de yaralanmıştı. Soruşturma kapsamında, patlamada ihmali olduğu iddia edilen fabrika sahibi Y.C., fabrika sorumlu müdürü A.A., fabrika müdürü ve genel ustabaşı H.A.V., genel ustabaşı E.Ö. iş güvenliği uzmanı A.B., sorumlu personel A.Ç. ve A.R.E.C. ile hakkında "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2'şer yıl 8'er aydan 22'şer yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Davada fabrika sahibi Y.C. ile genel ustabaşı H.A.V. tutuklu yargılanırken, diğer sanıkların tutuksuz yargılanmasına devam ediliyor.

'İşçi sağlığı ve güvenliğinde kusurlar var'

DHA'nın haberine göre, devam eden davada mahkemenin talebi üzerine hazırlanan bilirkişi raporu Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Aralarında A sınıfı iş güvenliği uzmanı, kimya mühendisi, inşaat mühendisi ve bilgisayar mühendisinin bulunduğu 7 kişilik bilirkişi heyetinin hazırladığı raporda, fabrika yetkililerinin elektrik tesisatı, depolama alanlarının güvenliği, fabrika yetkililerinin risk değerlendirmesi, işçi sağlığı ve güvenliği gibi birçok alanında kusurlarının olduğu belirlendi.

4 ayrı patlama olmuş

Bilirkişi heyetinin hazırladığı raporda, olayın yaşandığı gün fabrikada 4 ayrı patlama meydana geldiği belirtildi. İlk patlama fabrikada ‘Çin Mahallesi’ olarak adlandırılan misket üretim laboratuvarında, ikinci patlama kimyasal madde deposunda, üçüncü patlama misket depolama alanında, dördüncü patlamanın ise ilaç eleme yerinde meydana geldiği ifadelerine yer verildi.

Ayrıca bu patlamalardan birinin Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından ölçülen değerlere göre 1,7 şiddetinde deprem etkisi yarattığı mahkemeye sunulan raporda yazıldı.

'Tüzüğe aykırı şekilde üretim ve depolama yapılmış'

Bilirkişi tarafından hazırlanan rapora göre, patlamanın şiddeti ve çukurların çapları dikkate alınarak, çukurlara neden olan patlayıcı madde miktarının hesaplandığı, yapılan hesaplamalar ve dosya kapsamında yer alan depo kayıtları karşılaştırıldığında  ‘Çin Mahallesi’ olarak adlandırılan misket üretim laboratuvarında yasal olmayan ve tüzüğe aykırı bir şekilde üretim ve depolama yapıldığı tespit edildi. Ayrıca raporda misket deposunda yaşanan patlamanın 13 bin 396 kilogram TNT’ye (5700 kilo gök bombası) eş değer miktarda bir patlama olduğu belirtildi. 

Hazırlanan raporda dava kapsamında yargılanan 7 sanık da kusurlu bulundu. Rapora göre, fabrika sahipleri Y.C. ile A.R.E.C. asli derecede, sorumlu kimyager A.A., mesul müdür A.Ç., idari ustabaşı H.A.V., genel ustabaşı E.Ö., iş güvenliği uzmanı A.B. tali derecede kusurlu bulundu.