Biden'dan kürtaj kararıyla ilgili açıklama: Bizi 150 yıl geriye götürdü

Biden, Yüksek Mahkeme'nin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkaran kararından dolayı 'son derece üzgün olduğunu' söyledi.

Haber Merkezi

ABD Başkanı Joe Biden, Yüksek Mahkeme'nin ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" iptal etmesinin ardından Beyaz Saray'da bir konuşma yaptı.

Bu kararın ülke tarihi için "önemli bir an" olduğuna dikkati çeken Biden, "Bugün Yüksek Mahkeme, Amerikan halkının anayasal hakkını elinden aldı. Ülkemiz ve mahkeme için üzücü bir gün. Yüksek Mahkeme Amerika'yı tam anlamıyla 150 yıl geriye götürdü" ifadelerini kullandı. Biden, mahkemenin aldığı karar ile kadınların haklarının kısıtlanmadığını, tamamen ellerinden alındığını dile getirerek, "Şu anda Roe kararı artık yok. Açık konuşayım, bu ülkenin kadınlarının sağlığı ve hayatı artık tehdit altında" dedi.

Kongreye çağrı yaptı

"Kürtajı yasaklayan eyalet yasaları bugün otomatikman yürürlüğe girmiş oldu. Milyonlarca kadının hayatını tehlikeye atıyorlar. Bir kadının sağlığını koruduğu için cezalandırılması çok kötü" diyen Biden, elindeki yetkilerin kısıtlı olduğuna işaret ederek kürtajın federal bir hak olarak tanınması için ABD Kongresi'ne çağrıda bulundu.

Yüksek Mahkeme önünde devam eden protestolara da değinen Biden, "Bu konuyu ne kadar önemserseniz önemseyin, protestolarınız barışçıl olsun. Kimseyi korkutma yok. Şiddet asla kabul edilemez. Tehdit ya da gözdağı ifade özgürlüğü değildir. Şiddetin her türüne karşı durmalıyız" diye konuştu.