ABD Yüksek Mahkemesi kürtajı anayasal hak olmaktan çıkardı

ABD Yüksek Mahkemesi, kürtaj hakkını ülke genelinde anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli Roe-Wade kararını iptal etti.

Haber Merkezi

ABD'de aylardır tartışılan ve birçok kentte gösterilere neden olan kürtaj hakkı konusunda Yüksek Mahkeme kararını açıkladı.

Yüksek Mahkeme'deki 9 yargıçtan 6'sının oyu ile 1973 tarihli "Roe-Wade kararı" olarak bilinen ve ABD'de kürtajın anayasal bir hak olmasına temel teşkil eden karar iptal edildi. Bu kararla kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakıldı.

Mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Samuel Alito tarafından kaleme alınan karar görüşünde ise Roe-Wade kararının, "açıkça yanlış" olduğu ve kaldırılması gerektiği savundu. Görüşte, Roe-Wade kararının gerekçesi "son derece zayıf" olarak tanımlanırken, bu kararın sonuçlarının "toplumsal anlamda zararlı" olduğu" ifade ediliyor. Söz konusu metinde ayrıca "kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde köklü bir yerinin olmadığı" değerlendirmesi de yer alıyor.

ABD Başkanı Joe Biden'ın bugün karar hakkında bir konuşma yapması bekleniyor.