Berkin 8 yıl önce vurulduğu yerde anıldı: Cuma günü adliyeye çağrı

Polisin attığı gaz fişeğiyle 15 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan bugün vurulduğu yerde anıldı. Elvan ailesi Cuma günü karar çıkması beklenen duruşmaya katılma çağrısı yaptı.

Haber Merkezi

Gezi Direnişi sırasında 16 Haziran 2013’te polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulan ve 269 gün komada kaldıktan sonra 15 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan, Okmeydanı’nda vurulduğu yerde anıldı.

Anmada Elvan ailesi adına açıklamayı Berkin'in ablası Özge Elvan okudu. Elvan 18 Haziran Cuma günü Berkin Elvan'ın davasında karar çıkma ihtimali olduğunu belirterek adalet için herkese duruşmaya katılma çağrısı yaptı.

Berkin'in ailesi adına okunan açıklamada "Can güvenliğimizden sorumlu olan devlet ve devletin güçleri, oğlumuzu sekiz yıl önce bugün bizden kopardı. Oğlumuz 16 Haziran 2013’ten beri büyüdüğü, top oynadığı, okula gittiği bu mahalleye ve evimize bir daha dönemedi" denildi.

'Emri ben verdim' dedi

Açıklamada şöyle denildi:

"Berkin komada hayata tutunmaya çalışırken, failleri elini kolunu sallayarak gezmeye devam etti, ülkeyi yönetti, çıktığı miting meydanlarında 'Emri ben verdim' dedi. Oğlumuzu toprağa verdikten hemen sonra, o dönemin başbakanı şimdi ise cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, meydanlarda bizi yuhalattı. Bizi terörist diyerek hedef gösterdi. Oğlumuzun yasını tutmamız bile izin verilmedi. Biz sadece kan akmasın, silahlar sussun, çocuklar öldürülmesin istedik. Ancak bağımsız olması gereken yargı mekanizması, sekiz yıldır kulaklarını çığlıklarımıza kapadı, gözleri acımızı görmez oldu, çocuk katilini koruyarak vicdanlarını ayaklar altına aldı."

'Oğlumuzun katiline verilmek istenen ödül gibi cezayı kabul etmiyoruz'

Berkin Elvan’ı vuran polis Fatih Dalgalı’nın, hapishanede olması gerekirken görevine devam ettiğine dikkat çeken Özge Elvan “Tam sekiz yıldır görev yaptığı bölgeden haberler aldıkça endişeleniyoruz. Biliyoruz ki bu ülkede katiller devletin yetkili makamları tarafından korunuyor. Her ne kadar devlet ve organları katilleri korusa da biz çocuğumuz için mücadele etmekten vazgeçmedik. Beş yıldır sürüncemede olan bir dava ile karşı karşıyayız. Bir önceki duruşmada, mütalaa açıklandı. Oğlumuzu hedef alarak öldüren katilin 'bilinçli taksirle ölüme neden olmak' suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Oğlumuzun katiline verilmek istenen bu ödül gibi cezayı kabul etmiyoruz” dedi.

'Sadece tetiği çeken değil emri verenler de hesap vermeli'

18 Haziran Cuma günü saat 10.00’da, İstanbul Adliyesi’nde yapılacak duruşmada kararın açıklanmasının beklendiğini belirten Özge Elvan şunları söyledi:

“Ancak yargılamaya açık bir müdahale olduğu endişesini taşıyoruz. Daha önce bizi, avukatlarımızı, sanığı ve tanıkları doğrudan dinlemeyen bir heyetin kararı açıklamasını kabul etmiyoruz. Biz adalet istiyoruz, sadece tetiği çekenin değil emri verenlerin de adalet önünde hesap vermesini talep ediyoruz. Berkinimizin çocukluğunu, geleceğini ve hayallerini çalanların bir an önce hesap vermesini istiyoruz. Berkin nezdinde katledilen tüm çocuklar için adalet istiyoruz. Ölüme karşı yaşamı savunmaya inatla ve ısrarla devam edeceğiz. Çocuklar bir daha öldürülmesin diye katillerinin yargılanması için ısrarımızı sürdüreceğiz. Unutulmamalıdır ki bir çocuğu öldüren katilin hesap vermesi, geride kalan tüm çocukların geleceğinin teminatı olacak. Bu yüzden sizleri, 18 Haziran Cuma günü saat 9.30’da Çağlayan Adliyesi önüne çağırıyoruz.”