Bakanlığa 300 bin liralık makam asansörü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın yaklaşık 300 bin TL'ye acil durumlarda kullanılması gereken ihale maddesiyle makam asansörü yaptırdığı ortaya çıktı.

Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bakanlık binasına doğal afet ve salgın hastalık gibi acil durumlarda kullanılması gereken ihale maddesiyle yüzbinlerce liralık “makam asansörü” yaptırdığı ortaya çıktı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na Bağlı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2 Temmuz 2020 tarihinde “Bir adet dört Durak 480 kilogramlık (6 kişi) Panoramik Hidrolik Makam Asansörü Yapım İşi” adı altında bir ihale düzenledi.

BirGün'den İsmail Ari'nin haberine göre, ihalenin sonucu, neredeyse ihaleden bir yıl sonra, 15 Eylül 2021 tarihinde açıklandı. İhale sonuç ilanına göre de makam asansörü ihaleye tek başına katılan ve 299 bin TL teklif veren Müzeyyen Ezgi Has’a yaptırıldı.

Yine pazarlık usulü

Binlerce liralık makam asansörü ihalesi, Kamu İhale Kanunu’nun “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen olayların” ortaya çıkması durumunda kullanılması gereken tartışmalı 21/B maddesinde düzenlenen pazarlık usulüyle yapıldı. Bu ihale maddesi uzun yıllardır işi isteğin firmaya verme ihalesi olarak da yorumlanıyor.