Antalya ve Kıbrıs kıyılarına vuran cesetler: Uluslararası araştırma başlatıldı

Antalya ve Kıbrıs kıyılarına vuran cesetlerin kayıp 90 kişilik mülteci teknesiyle ilintili olduğu öne sürülürken, uluslararası araştırma başlatıldı.

Haber Merkezi

Antalya’da 17 Ocak’tan beri parçalanmış bedenler sahile vuruyor. Cesetlerin sayısı dün dokuza çıktı. İçişleri Bakanı'nın açıklamasına göre kıyafet ve ayakkabılardan, ölenlerin mülteciler olduğu sanılıyor. Valilik açıklamasındaysa 11 Aralık’ta Lübnan Suriye arasında 90 kişiyi taşıyan ve bağlantı kesilen mülteci teknesine işaret ediliyor. Son bir haftada görülen fırtına ve dalganın tekneyi batırmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Antalya'nın Manavgat ilçesi Çenger Mahallesi’nde bir ceset sahile vurmuştu. Cesedin kime ait olduğunun bulunması için çalışma başlatılırken, 20 Ocak’ta ise bu sefer yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Denizkent Mahallesi’nde yine cinsiyeti belirlenemeyen yeni bir ceset sahile vurdu.

Merve Elmas şüphesi

Ardından da Serik, Manavgat ve Alanya sahillerini kapsayan 73 kilometrelik mesafede dört günde beş ceset ortaya çıktı. Yeni cesetlerin sahile vurmasının ardından altıncı ceset Serik ilçesinin Kadriye Mahallesi sahilde bulundu. Yetkililer, bu cesedin 14 gün önce kaybolan üniversite öğrencisi Merve Şevval Elmas’a (18) ait olma ihtimali üzerine, ailesinden DNA örneği aldı. Antalya’da 4 Ocak’tan beri kayıp olan Merve Şevval Elmas’ın babası Osman Elmas verdiği DNA sonucuna göre bulunan cesedin kızına ait olduğunu belirtti. Merve’nin cenazesinin İstanbul’da defnedileceği öğrenildi.

Otel çalışanları buldu

Serik ilçesi Kadriye Mahallesi’nde bir otelin sahilinde dün de iki ceset daha bulundu. Otel çalışanlarının ihbarıyla olay yerine polis ekipleri sevk edildi, savcı incelemesinin ardından cesetler Antalya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. 

'Kıyafetler Suriye’den'

Antalya Valiliği, kıyıya vuran cansız bedenlerden birinin bir süre önce kaybolan Merve Şevval Elmas’a ait olduğunun değerlendirildiğini, diğerlerine ait ayakkabı ve kıyafetlerin üretim yerinin ise Suriye olduğunun belirlendiğini açıkladı.

90 kişilik tekne kayıp

Valilik yetkilileri, Lübnan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından 11 Aralık 2023 tarihinde Lübnan ile Suriye arasındaki sahil bölgesinden yaklaşık 90 kişiyi taşıyan bir teknenin Kıbrıs’a doğru hareket ettiğini, saatler sonra tekneyle bağlantının kesildiğini ve teknenin kaybolduğunu belirtti. Açıklamada “Son bir haftalık meteorolojik kayıtlar incelendiğinde, hâkim rüzgârın güney ve dalganın güney doğu yönünden geldiği tespit edilmiş olup, muhtemel teknenin batması sonucunda bahse konu cansız bedenlerin akıntı, rüzgâr ve dalga sebebiyle ilimizin kıyı hatlarına sürüklenebileceği ihtimali değerlendirilmektedir” denildi.

Vali: Büyük bir trajedi

Antalya Valisi Hulusi Şahin'se, Hürriyet’e “Adli Tıp Kurumu’ndan kesin sonuç gelmedi ancak cesetlerin 7’isinden çıkan ayakkabı ve kıyafetlerin üretim yerinin Suriye olduğu tespit edildi. Yani ortada büyük bir trajedi var. Başka ülke ve illerimizde de bazı cesetlerin kıyıya vurduğu bilgisini aldık” dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya X hesabından yaptığı açıklamada cesetlerden birinin Merve Şevval Elmas’a ait olduğunun değerlendirildiğini, diğer cesetlerin Akdeniz’de batan 90 kişilik göçmen teknesindeki kişiler, Muğla’da bulunan 1 kişinin de 6 Ocak’ta Kurtoğlu Burnu açıklarında kaybolan 3 düzensiz göçmenden biri olabileceğinin değerlendirildiğini kaydetti. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de “Bizim de aldığımız bilgi bu cesetlerin göçmenlere ait olduğu” diye konuştu.

Uluslararası araştırma başlatıldı

Habere göre hem İçişleri hem de Dışişleri Bakanlığı yetkilileri çalışma yürütüyor. Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek sonuçların ardından Suriye, Lübnan ve Kıbrıs’la da bilgi paylaşımı yapılacak.

Muğla’da da tek kolu olmayan kadın cesedi bulundu

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki sahilde tek kolu olmayan kadın cesedi bulundu. Ekincik koyunda dün saat 02.00 sıralarında balık avlayan kişi, karaya vurmuş kadın cesediyle karşılaştı. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan ihbarın ardından bölgeye Sahil Güvenlik ve jandarma ekipleri sevk edildi.

Dalgıçların sudan çıkardığı, tek kolu olmadığı belirlenen kadın cesedi, otopsi yapılmak üzere Muğla Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı. Bir kaçak göçmene ait olduğu tahmin edilen cesedin kimliğinin belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

Muğla'daki cansız bedenle birlikte tam sayı 9'a çıktı.

Kıbrıs’ta son 9 günde 2 cansız beden

Antalya sahillerine peş peşe cesetlerin vurması ve Kuzey Kıbrıs’a doğru yola çıkan mülteci teknesinin batmış olabileceği tahminleri, dikkatleri sahillere çevirdi. Polis raporlarına göre, Kuzey Kıbrıs sahillerinde son dokuz günde iki ceset tespit edildi.

Batan mülteci teknelerinden olduğu tahmin edilen cesetler, Kuzey Kıbrıs kıyılarında uzun yıllardır rastlanan bir olay. Çoğu Lübnan ve Suriye, bir kısmı da Türkiye sahillerinden yola çıkan mülteci teknelerinin hedefi AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti yönetimi toprakları oluyor.

Kuzey Kıbrıs’ta en son geçen cuma günü tamamen çürümüş bir kadın cesedi bulundu. Cesedin Kapraz yarımadasının güney sahillerinde tespit edilmesi, Kıbrıs adasının kuzeyinde kalan Antalya’daki cesetlerle bağlantısını zayıflatıyor. Bir önceki ceset ise 14 Ocak’ta Antalya ve Mersin sahillerine bakan kuzey sahillerinde bulundu. Karpaz Yarımadası Yeşilköy bölgesinde tespit edilen cesedin bir erkeğe ait olduğu belirtildi.