Altın Portakal bakanlıkların hedef göstermesiyle iptal edilmişti: Cumhur ittifakı adayı 'iş bilmezlik' dedi

Cumhur İttifakı'nın Antalya adayı Hakan Tütüncü, Altın Portakal'ın darbe yıllarında bile yapılıp bu sene iptal edilmesini eleştirdi. Tütüncü iptal sebebinin bakanlık olduğunu unuttu.

Haber Merkezi

Cumhur İttifakı'nın Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, "Türkiye'nin Oscar'ı" olarak nitelendirilen Altın Portakal Film Festivali'nin Cumhuriyet'in 100. yılında yapılamamış olmasını üzüntü verici olarak değerlendirdi ve etkinliğin 60'ıncısını ekibiyle düzenleyeceklerine inancının tam olduğunu söyledi. Festivalin iptal edilme sebepleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın festivalden çekilerek finansal desteği tamamen çekmesi, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un tepki göstermesi gibi başlıklar da vardı. Seçkiden bir çıkarılan bir geri alınan belgesel süreci yılan hikayesine dönmüştü.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde belgesel kategorisine yer alan OHAL KHK'leriyle ihraç edilen iki kamu çalışanının mücadelesini belgeselleştiren "Kanun Hükmü" festivalden çıkarılmıştı. Sansürün ardından, yönetmenler ve yapımcılar filmlerini programdan çekme kararı aldı. Tepkilerin ardından belgesel seçkiye geri alınınca Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden çekilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın festivalden çekilmesi ve Adalet Bakanı Tunç’un gösterdiği tepki sebebiyle "Kanun Hükmü" ikinci kez festival seçkisinden çıkartılmıştı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tüm bu kaosun ardından finansal desteğin de bakanlık tarafından çekilmesiyle, siyasi baskının da artmasıyla festivalin iptal edildiğini duyurmuş ve “Antalya Altın Portakal Film Festivali’mizi bizim dışımızda oluşan ve oluşturulan süreç sebebiyle iptal ettiğimizi tüm sinemaseverlere üzülerek bildiriyorum” demişti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara'da bir törende yaptığı değerlendirmede Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kararını doğru bulduğunu söylemiş ve "Altın Portakal Film Festivali gibi geleneksel hale gelmiş bir festivalde terör örgütünün propagandasının yapılmasına kesinlikle müsaade edilemez" demişti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 Ağustos'ta Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'ne atanan oyuncu Tamer Karadağlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın festivalden çekilmesi hakkında, “Bakanlığımızın aldığı kararın arkasındayız” açıklaması yapmıştı.

'İş bilmezlik sebebiyle festival yapılamadı'

Cumhur İttifakı bileşenleri tarafından hedef tahtasına koyulan belgeselin yayınlanacağı festivalin bugünlere gelmesinde büyük emekler harcandığının söyleyen Cumhur İttifakı Antalya adayı Tütüncü, "Darbe yıllarında bile Altın Portakal Film Festivali yapılmışken, Cumhuriyet'in 100. yılında bir iş bilmezlik sebebiyle bu festivalin yapılamamış olması son derece üzüntü verici bir durum" dedi.

Hakan Tütüncü, Altın Portakal'ı eski günlerine geri döndüreceklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çok heyecanlıyız ekip olarak. Geliştireceğimiz Altın Portakal Film Festivali'nin 60'ıncısını bizim düzenleyeceğimize olan inancımız çok yüksek, çok kuvvetli, çok güçlü. Altın Portakal'ı çocukluğumuzdaki gibi şaşaalı günlerine tekrar döndüreceğiz. İnşallah Altın Portakal Film Festivali çok farklı bir geleceğe doğru kanatlanacak. Altın Portakal Film Festivali, 'Antalya'nın altın çağında' dünya çapında çok kıymetli bir değeri haline gelecek ve güçlenerek yolculuğuna devam edecek."