Almanya, Rusya'dan ülkedeki dört başkonsolosluğunu kapatmasını istedi

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Almanya'da bulunan 5 başkonsolosluğundan 4'ünün faaliyet izninin geri alınmasına karar verdiğini açıkladı.

dış haberler

Alman hükümeti, Rusya'dan yıl sonuna kadar ülkedeki dört başkonsolosluğunu kapatmasını istedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, Berlin'de düzenlenen basın toplantısında, Rusya'nın nisan ayında Rusya'daki Alman personel varlığını 350 ile sınırlandırma kararı aldığını, bu sayıya büyükelçilikte ve konsolosluklarda çalışanların yanı sıra Rusya'daki Alman okullarında ve Goethe Enstitüsü'nde çalışanların dahil olduğunu hatırlattı.

"Rus hükümetinin gerilimi tırmandırmaya yönelik bir adım attığını" ifade eden Burger söz konusu kararı gerekçesiz olarak nitelendirerek, Alman hükümetini Rusya'daki tüm alanlarda önemli kesintiler yapmaya zorladığını belirtti.

'5 konsolosluktan 4'ünün faaliyet izninin geri alınmasına karar verdik'

Alman hükümetinin, Rusya'da asgari düzeyde diplomatik varlığı sürdürmeyi hedeflediğini belirten Burger, Rusya'daki üç Alman başkonsolosluğunun kasım sonuna kadar kapatılacağına açıkladı.

Sözcü Burger, sadece Moskova'daki Alman Büyükelçiliği'nin ve Saint Petersburg'daki başkonsolosluğunun hizmet vermeye devam edeceğini vurgulayarak, "Bu nedenle Almanya'da faaliyet gösteren 5 (Rus) başkonsolosluğundan 4'ünün faaliyet izninin geri alınmasına karar verdik" dedi.

Burger, kararın, bugün Rusya Dışişleri Bakanlığına bildirildiği bilgisini paylaşarak, Rusya'dan bu yönde çalışmalarını ivedilikle başlatmasını ve en geç 31 Aralık 2023 tarihine kadar tamamlamasını talep ettiklerini aktardı. Burger, Rusya'ya, Almanya'da büyükelçilik ve bir başkonsolosluk ile hizmet etmeye izin verileceğini sözlerine ekledi. (AA)