Akşener’den Abdullah Gül açıklaması: ‘Adaylığını bana Kılıçdaroğlu söyledi’

İYİP Genel başkanı Akşener, "Kılıçdaroğlu, 15 milletvekili için görüşmeye gittiğimde Abdullah Gül'ün adaylığını bana söyledi” dedi.

Haber Merkezi

İYİP Genel Başkanı Meral Akşener, aday olduğu 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün adaylığını önerdiğini iddia etti.

Partisinin Trakya Bölgesi İstişare Toplantısı'nda konuşan Akşener, "Ben de arkadaşlarımızın beni aday ilan ettiğini dolayısıyla arkadaşlarımın bunu kabul etmeyeceğini söyledim" ifadelerini kullandı.

Akşener'in açıklaması şu şekilde:

"Bu kutuplaştırma siyasetinin önüne geçemedik. Çünkü 2017'de referanduma sunulan partili cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye'yi ittifaklara mecbur bıraktı ve iki kutuplu bir dünya haline getirdi.

15 milletvekili için görüşmeye gittiğimde Kılıçdaroğlu Abdullah Gül'ün adaylığını bana söyledi. Ben de arkadaşlarımızın beni aday ilan ettiğini dolayısıyla arkadaşlarımın bunu kabul etmeyeceğini söyledim. Diğer ayrıntıları anlatmama gerek yok.

Abdullah Gül beyefendinin aday edilmemesinden sorumlu tutulan ben oldum. Laik hassasiyeti yüksek partililerin 'Bu hatun kişi Abdullah Gül'ü engelledi, Erdoğan'ı seçtirdi' dediğini gördüm.

Çok saygı duyduğum bir insandır sayın Gül. Hâlâ sayın Gül'ü çok seven gazeteci kılıklı arkadaşlar, beni ve partimi biçiyor. Çok enteresan orada suçlu ben, sayın İnce'nin kazanamamasının suçlusu da ben..."

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesine karşı çıkmasına ilişkin "Ben masa yıkmadım. O seçim kazanılabilsin diye ben zehir içitim zehir. Kalktım. Biz yokuz. O masa gitti gitti" ifadelerini kullanan Akşener daha sonra iki belediye başkanının cumhurbaşkanı yardımcısı olması teklifini kabul ederek masaya döndüğünü anlattı.

Hasan Cengiz iddiası 

Akşener, şu ifadeleri kullandı:

"AK Parti’den ayrılmış benim de ağabey dediğim bir insan telaş içerisinde İstanbul’daki ofisime geldi; ‘Meral hanım kardeşim Kılıçdaroğlu’nun adaylığını engellememiz lazım’ dedi. Niye? ‘Seçilemez.’ Peki kim? ‘İlhan Kesici’yi aday göstermemiz lazım.’ Aynı arkadaş bugün sosyal medyadan taşın en büyüğünü atıyor. Kendine gazeteci diyen bir zat dedi ki bir mail gelmiş, bize de gelmiş. Hasan Cengiz diye biri 100 milyon dolar vermiş diye anlattı. O mailde ne deniyor biliyor musunuz? ‘Sayın Kılıçdaroğlu’nu aday edersen 100 milyon dolar ona para verildi, bunun ses kaydı var yayınlarım görürsün’ diyor. Böyle bir dünya yok. Gazetecilik yapıyorum diyerek böyle bir iğrençliği benim üzerime bırakan bir dil, bu ülkeyi bu anlayış kurtaramaz. Türkiye’de her şey bu tipler eliyle rol icabı."

'İstanbul'u alan Türkiye'yi alamıyormuş'

CHP'ye yönelik olarak "Sayın Genel Başkanlarını cumhurbaşkanı seçtirmek üzere gayret ettiler, itirazım yok. Bundan sonra hesaplı kitaplı bir dönem yok. İstanbul’u alan Türkiye’yi alamıyormuş." diyen Akşener önümüzdeki yerel seçimlerle ilgili ise şu ifadeleri kullandı:

'Ne Erdoğan'ın adayı kaybetti diye sevineceğiz, ne Kılıçdaroğlu'nun adayı kaybetti diye üzüleceğiz'

"Ben CHP’nin içişlerine karışmayı hakaret sayarım. Bunu söyleyecek kadar kendinden geçmiş insanlar var, bunun adı zavallılıktır. Biz hür ve müstakil bir siyasi partiyiz. Bütün siyasi partilerin seçmenlerinden oy istiyoruz. Rekabet edeceğiz, yarışacağız. Ne sayın Erdoğan’ın adayı kaybetti diye sevineceğiz ne sayın Kılıçdaroğlu’nun aday gösterdiği kişi kaybetti diye üzüleceğiz. Biz kazandığımızda sevineceğiz biz kaybettiğimizde üzüleceğiz. İYİ Parti’nin yeniden kurulduğu günü 25 Ekim 2023’te inşallah arenada kutlayacağız ve seçim startını oradan vereceğiz.”