AKP ve MHP oylarıyla: 'Depremde kaybolan çocuklar araştırılsın' önerisi reddedildi

Depremde kaybolanların tespiti ve çocuk kaçırma iddialarının araştırılmasına yönelik önerge kabul edilmedi.

Haber Merkezi

İYİP'in depremde kaybolan çocuklara yönelik araştırma önergesinin bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşüldü.

Önergede enkazlarda kaybolan vatandaşların tespit edilmesi, bakan tarafından açıklanan bilgilerin doğruluğunun araştırılması, çocuk kaçırma iddialarının kapsamlı bir biçimde değerlendirilmesi talep ediliyordu.

Önerinin gerekçesini açıklayan İYİP Antalya Milletvekili Aykut Kaya "Hem 1999 hem de 6 Şubat depremindeki bu kayıp vakaların ciddiyetle Türkiye Cumhuriyeti devletinin büyüklüğüne yakışır bir şekilde araştırıp sonuçlandırılmasını bekliyoruz. Devlet olarak biz fiili olarak kayıplarımızı bulamıyorsak hemen arkasından hukuki anlamda kayıp kişilerin ya da çocukların kayıplığına dair bir hukuki süreç başlatılmalıdır" diye konuştu.

Kayıp yakınlarının taleplerinin karşılık verilmediğini söyleyen DEM Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Bir iki hafta sonra bu Meclis'te hepimiz 'deprem deprem' deyip bir sürü nutuklar atacağız ama iktidar yetkilileri, ailelerin sesini hala duymuyor" dedi.

CHP adına söz alan Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım ise "Bu vicdanları sızlatan mesele değil mi? Neden bununla ilgili bir çalışma masası kurmuyoruz" diye sordu.

Görüşmelerin ardından yapılan oylamada, öneri AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. (ANKA)