Ahmed Arif’in dizelerini paylaşan avukata 'Erdoğan'a hakaret'ten 50 bin TL tazminat cezası

Mahkeme AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı Ahmed Arif’in “Bunlar, Engerekler ve çıyanlardır” dizeleriyle eleştiren avukatın 50 bin TL tazminat ödemesine hükmetti.

Haber Merkezi

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, şair Ahmed Arif’in “Bunlar, Engerekler ve çıyanlardır” dizelerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafıyla birlikte paylaşan avukat İsmet Hancı’nın 50 bin TL tazminat ödemesine hükmetti.

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre karikatürist Musa Kart’ın Penguen dergisinin kapağına taşınan “Tayyipler Alemi” karikatürü davasının bir benzeri İstanbul’da görüldü.

Şair Ahmed Arif’in “Diyarbekir Kalesinden Notlar ve Adiloş Bebenin Ninnisi” şiirinden alıntı yaparak paylaşım yapan Avukat İsmet Hancı, Erdoğan’ı yılana benzettiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı'na 25 bin TL tazminat ödemeye mahkûm edilmişti. Şiirdeki "Bunlar, Engerekler ve çıyanlardır” ifadesinin Erdoğan’ın fotoğrafıyla paylaşılmasının hakaret olduğunu belirten İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, tazminat miktarını 50 bin TL’ye çıkardı.

Antalya’da avukatlık yapan İsmet Hancı, sosyal medya hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a farklı zaman dilimlerinde siyasi eleştirilerde bulundu. Hancı, paylaşımlarında “kaçaksaray”, “AKP faşizmi”, “Tayyip diktatörlüğü”, “Diktatör Tayyip” ifadelerini kullandı.

Avukat Hancı, başka bir mesajında ise Erdoğan’ın fotoğrafına vererek, Ahmed Arif’in “Diyarbekir Kalesi’nden notlar” şiirindeki “Bunlar, engerekler ve çiyanlardır, bunlar özgürlüğümüze ve ekmeğimize ve kardeşliğimize el koyanlardır, tanı bunları tanı da büyü” dizelerini yazdı.

Erdoğan’ın avukatları, bu paylaşımların kişilik hakkı ihlali olduğunu ileri sürerek, Hacı’ya 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

'Hayvana benzetilmesi eleştiri değil'

İstanbul Anadolu 8. Asliye Hukuk Mahkemesi, Hancı’yı 25 bin TL tazminat ödemeye mahkûm etti. Mahkeme, Hancı’nın “Faşizm, diktatörlük” gibi ifadelerini ağır eleştiri olarak kabul etti. Tazminatın gerekçesi ise Ahmed Arif’in şiirindeki paylaşımlara dayandırıldı. Mahkeme, engerek ve çiyan denilerek Erdoğan’ın "hayvana” benzetilmesinin eleştiri olamayacağını, davacının kişilik haklarına saldırı olduğunu ifade etti.

Erdoğan’ın avukatları, tazminatı yetersiz bularak, kararı istinafa taşıdı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, tazminat miktarını 50 bin TL’ye çıkardı. Kararda, Ahmed Arif’in şiirindeki paylaşımla Erdoğan’ın yılana benzetildiği belirtilerek, ifade özgürlüğünün sınırsız olmadığı, başta siyasiler olmak üzere ifade özgürlüğünün kişilerin itibarına zarar verecek boyutlara ulaşmaması gerektiği savunuldu.

Kararda, 50 bin TL’lik tazminat miktarının, "mevcut halde elde edilmek istenilen tatmin duygusunun etkisine ulaşmak için gerekli olduğu" belirtildi.

Avukat Hancı, kararın ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu belirterek, Yargıtay’a başvurdu.