AB'den Ukrayna'ya 1,5 milyar avroluk yardım

Ukrayna'ya 1,5 milyar avro finansal destek açıklayan Avrupa Birliği'nin, 2023 yılında Ukrayna'ya yaptığı toplam yardım miktarı 13,5 milyar avroya ulaştı.

dış haberler

Avrupa Komisyonu, Ukrayna’ya 1,5 milyar avroluk makro-finansal destek sağladığını duyurdu. Ukrayna, 2023 içinde AB’den 13,5 milyar avro destek aldı.

DHA'nın haberine göre; Avrupa Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Bu destek Ukrayna'nın maaşları ve emekli maaşlarını ödemeye devam etmesine ve hastaneler, okullar, yer değiştiren insanlar için konutlar inşa etmesi gibi temel kamu hizmetlerini çalışır durumda tutmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca Ukrayna'nın makroekonomik istikrarı sağlamasına ve Rusya'nın tahrip ettiği enerji altyapısı, su sistemleri, ulaşım ağları, yollar ve köprüler gibi kritik altyapıyı restore etmesine de olanak tanıyacaktır” denildi.

2023'te 13,5 milyar avro yardım

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yapılan yardımla ilgili açıklamasında, “Sadece bu yıl, Ukrayna'nın hastaneleri, okulları ve diğer hizmetleri sürdürmesine yardımcı olmak için 13.5 milyar euro verdik. Aydan aya devam eden desteğimiz Ukrayna'nın maaş ve emekli maaşlarını ödemesine de yardımcı oluyor. Bu hızlı ve esnek yardım, ülkenin ihtiyaçlarına göre uyarlanmakta ve Ukrayna'daki dönüştürücü reformları da teşvik etmektedir. Ukrayna'nın yanında olma kararlılığımız sarsılmazdır ve modern ve müreffeh bir ülkenin yeniden inşası için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz” dedi.