89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria davasında ceza istemi

Depremde 89 kişinin öldüğü Diyar Galeria davasında mütalaasını açıklayan savcı, müteahhitler Mehmet Şirin, Şeyhmus Yiğit, Sedat Eser ile fenni mesul Tevfik Demir hakkında 22 yıl 6 ay ceza istedi.

Haber Merkezi

Kahramanmaraş merkezli depremde Diyarbakır'da yıkılan ve 89 kişinin hayatını kaybettiği Diyar Galeria'ya ilişkin davanın duruşması Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mezopotamya Haber Ajansı'nın haberine göre; müteahhitler Sedat Eser, Mehmet Şirin Yiğit, Şeyhmus Yiğit, inşaat mühendisi fenni mesul Tevfik Demir ile yakalama kararı bulunan Murat Eser, H. M. Y. ve İ. H. Y.’nin "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezasının istendiği davanın duruşmasında tanıklar dinlendi. 

Yıkılan binada işyeri bulunan avukat Feride Laçin, yıkılan binaların yanında yapılan Oryıl My Office binalarının inşaatı sırasında kazılan temelin Diyar Galeria’nın temellerine zarar verdiğini söyledi. Laçin, kendisinin kaldığı D Blok’un altında kalan marketin de bir kolonunun kesildiğini belirterek, sorumluların yargılanmasını istedi. 

Mühendis: Zeminin zayıf olduğunu tespit ettik

İlk müteahhidin zemin etüdü yaptırarak inşaattan vazgeçtiği dönemde inceleme yapan inşaat mühendisi Suat Ezber de yaptıkları incelemede zeminin zayıf olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

Ezber, "Bizim önerimiz üç şekildeydi. Bu haliyle temellerin yapılmamasıydı. Temellerin yeraltı sularından uzaklaşması gerekiyordu. Maliyetli işlerdi bunlar. 'Taşıma gücü zayıf' dedik sıkıntı olacağı belliydi. Sonradan bilgimiz olmadı. Sonradan Mücahit Can’ın işi bıraktığını duydum. Benden istenmesi üzerine rapor yazdım. Temel’in bir kısmını Mücahit Can kazmıştı. Bu yerde risk olduğunu söylemiştik. Rapor kaybolmuş. Malzemeler de önemli, ama en önemli aktör kolon kesilmesi” ifadelerini kullandı.

Jeoloji mühendisi: Zemin zayıftı

Jeoloji Yüksek Mühendisi Halis Dabas da zemin etüdüne ilişkin rapor hazırladıklarını ifade ederek, “Zemin zayıf bir zemindi, taşıma gücü düşüktü. Temel yapısının olmayacağını söyledik. Temel’in derinleşmesi gerektiğini söyledik. Biz raporu İnşaat Mühendisleri Odası'na teslim ettik. Zemin kirliydi, taşıma gücü ve radyatemel yapılmasını yazdık. O dönem bu raporlar zorunlu değildi. İnşaatı yapacak olan işi odadan o rapor alıp projeyi de ona göre hazırlaması lazımdı. Kısmen binanın temeli kazılmıştı. Temelin derinleştirilmesi gerektiğini söyledik ve yazdık. Temelde bir değişim yok ise zeminden kaynaklı bir sorun olmaz, üst yapısı ile olmuştur o zaman” diye konuştu.

Savcı sanıklar için cezalandırma talep etti

Tanıkların beyanlarının ardından mütalaasını mahkemeye sunan iddia makamı, hakkında yakalama kararı bulunan ve şu ana kadar yakalanamayan sanıkların dosyasının ayrılmasını talep ederek yakalanan sanıklar müteahhitler Sedat Eser, Mehmet Şirin Yiğit, Şeyhmus Yiğit, inşaat mühendisi fenni mesul Tevfik Demir’in ayrı ayrı “bilinçli taksirle ölüme neden olmaktan” ayrı ayrı alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırılmasını istedi. 

Sanık ve avukatları, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını yapmak üzere süre talebinde bulundu. Talebi dikkate alan mahkeme, duruşmayı 22 Mart'a erteledi.

İddianameden

İddianamede yer verilen bilirkişi raporunda şunlar kaydedildi: "Binanın yapı ruhsatlarının gerekli ekleri olan mimari, statik betonarme ve tesisat projeleri tam olmadan düzenlenmiş olması, temel üstü vizesi alınmadığı halde inşaata devam edilmesi, binada yapılan mühürleme sonrası resmi izin olmadan inşaata devam edilmesi, ruhsat eki projelere uygun olarak yapılmaması, mevcut beton ve donatı özelliklerinin 1995 tarihli ek onaylı statik betonarme projede öngörülen beton sağlamamasından fenni mesulün ve müteahhitlerinin sorumlu olduğu görüş ve kanaatlerine varılmıştır."

İddianamenin değerlendirme ve sonuç kısmında, "Şüphelilerin binaların yıkılmasına neden olan imalat hatalarından sorumlu oldukları, yıkılan binanın proje, yapım ve iş bitim aşamasında üzerlerine düşen görev ve yükümlülükleri yerine getirmedikleri, mesleki bilgi, birikim ve tecrübe dikkate alındığında öngörülebilen bu netice bakımından dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı hareket ettikleri tespit edilmiştir. Dolayısıyla sorumlu oldukları anlaşılan şüphelilerin 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma' suçundan ayrı ayrı cezalandırılmaları kamu adına iddia ve talep olunur" ifadeleri kullanıldı.

Sanıkların müteahhitlik ve inşaat mühendisliği mesleğinin gerektirdiği dikkat ve özeni göstermedikleri belirtilen iddianamede, bu nedenle haklarında TCK 53/6 maddesi gereğince "belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılması" hükmünün uygulanması da talep edildi.

İddianamede, soruşturma kapsamında daha önce tutuklanan ve dosyaya bilirkişi raporunun sunulmasıyla, Nöbetçi 2. Sulh Ceza Hakimliğince kusurlarının olmadığı tespit edilen, tutuklulukta geçirdikleri süre ve delillerin toplanmış olması gerekçe gösterilerek, tahliye edilen Bahattin Yıldırım, Ender Tazgel, Mehmet Tazgel, Muhammed Aziz Kadri Özyıldız, Nihat Yıldırım, Rojhat Şenyiğit ve Selahattin Özyıldız'ın aralarında bulunduğu 20 şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi.