13 yıl, 8 bakan geçti: Çukurova Havalimanı bu seçime de yetişmedi

13 yıl önce inşaatına başlanan ve 8 ulaştırma bakanı eskiten Çukurova Havalimanı’nın ocak ayında açılacağı duyurulmuştu.

Haber Merkezi

Adana ile Mersin arasında Tarsus'ta yapılacak Çukurova Havalimanı için 6 bakan 2 kez temel attı. Aradan 13 koca yıl geçti, bitmeyen havaalanı 8 ulaştırma bakanı eskitti. 2011’den beri her bakan Mersinlilere açılış tarihi verdi.

Yeni Bakan Abdülkadir Uraloğlu da “Ocak 2024” dedi ama havaalanı yine açılamadı. Garanti yolculu YİD modeli ile 357 milyon avroya ihale edilen havalimanı AKP’nin yerel seçim kozu da oldu.

'Devletin kasasından bir kuruş çıkmayacak'

Bakan Uraloğlu, Haziran ayında yaptığı konuşmada "Birinci ve ikinci etapların toplam sabit yatırım bedeli 173 milyon 865 bin avro, 3 etap dahil toplam sabit yatırım bedeli de 196 milyon 815 bin avrodur. Devletin kasasından bir kuruş çıkmadan yaklaşık 197 milyon avro yatırım yapacağız. İşletmeci aynı zamanda yapımcı firmamız. Yap-işlet-devret modeliyle başladığımız firmamız 25 yıl işletecek. Buradan da devletin kasasına 297 milyon 100 bin avroyu ödeme takvimi çerçevesinde vermeye başlayacak. Gerek yatırımcı firmanın kapsamında olan işlerde devletin kasasından yapım ve işletme aşamasında para çıkmadığı gibi 297 milyon avroluk kaynak da devletin kasasına girmiş olacak" demişti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yıl sonunda tamamlamayı planladıklarını bildirmişti.

Sözcü'deki habere göre, Mersin Valisi geçen hafta inşaatın bittiğini ve AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açılış için tarih beklediklerini bildirdi. Tarsus Kaymakamı ise alana gidip, inşaatın devam ettiğini söyledi ve bitmemiş alandan fotoğraflar paylaştı.

Tarsus Kaymakamı ve Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Akyüz alandan bu fotoğrafları paylaşmıştı.

'Ortada bir şey yok'

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, TBMM’de yaptığı açıklamada iktidarın 13 yıldır halkı oyaladığını savundu. Kış şöyle konuştu:

“Seçim dönemlerinde göz boyayıp, bitmeyen projeleri gündeme getiriyorlar. 2011’den beri gündemde olan Çukurova Havalimanı da AKP’nin seçim yatırımı olarak tarihe geçti. Hedef havalimanını 2013’teki Akdeniz Oyunları’na yetiştirmekti ama olmadı. Sonra, Mart 2016’da tamamlanacağı açıklandı yine olmadı.

Mart 2017’de 2. kez temel atıldı. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ‘Çukurova Havalimanı için bizim önemli. 2019’a kadar bekleme lüksümüz ve sabrımız yok’ dedi. Ama ortada bir şey yok.”

Çalışmalar hâlâ tamamlanmadı