Çipras Cumhurbaşkanlığı teklif etti, başpiskopos reddetti

Aleksis Çipras, muhafazakar seçmenlerin desteğini de almak için cumhurbaşkanlığına Arnavutluk Başpiskoposu Anastasios Yannoulatos'u getirmek istedi. Ancak Anastasios dini sebepleri gerekçe göstererek böyle bir teklifi kabul edemeyeceğini açıkladı.
Çarşamba, 04 Şubat 2015 12:52

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Yunanistan'da iktidara gelen Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Başbakan Aleksis Çipras'ın alışılmışın dışındaki icraatları sürüyor. Yerel To Vima gezetesinin, SYRIZA'nın kiliseye yakın kaynaklarına dayandırdığı haberine göre,  Çipras, Karolos Papulyas'tan boşalan cumhurbaşkanlığı koltuğuna Arnavutluk Başpiskoposu Anastasios'u aday göstermeyi düşünüyordu. Çipras'ın bu görev için daha önce de ülkenin önemli muhafazakar isimlerinden eski Başbakan Kostas Karamanlis ve eski Savunma Bakanı Dimitris Avramopulos'u gözüne kestirdiği öne sürülmüştü.

SİYASETE SICAK BAKMIYOR
Öte yandan konuyla ilgili açıklama yapan Anastasios, konumu nedeniyle siyasi unvanları kabul edemeyeceğini söyledi. Pire doğumlu Başpiskopos Anastasios, uzun yıllar Atina Üniversitesi'nde görev almıştı. 1950'lilerde Afrika'da misyonerlik yapan 69 yaşındaki Anastasios, 1981'de Doğu Afrika Piskoposluğu görevine getirilmişti.