ABD'nin eski Şam Büyükelçisi: Kürtler ABD'ye güvendiği için ağır bedel ödeyecek

ABD'nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford, Washington'un Suriyelilere "sahte umutlar" verdiğini söyledi.
Dış Haberler
Pazartesi, 19 Haziran 2017 13:41

2011 yılında Suriye'de ilk eylemler başladığında "muhalifleri" kışkırtan isimlerin başında gelen dönemin ABD'nin Şam Büyükelçisi Robert Ford, Suudi medyasına konuştu.

Şark'ül Evsat'ta yer alan mülakatında Ford, o dönem Beyaz Saray'ın Suriyelilere "sahte umutlar" verdiğini söyledi.

Haziran 2011'de Hama'ya yaptığı ziyaretin "şiddeti kimin kışkırttığını anlamak için" olduğunu savunan Ford, Hama'nın ordu tarafından kuşatma altına alındığına ilişkin haberler geldiğini ve "kaygılandıklarını" söyledi.

Ford, ziyaretinin aynı zamanda Washington'da Şam'a giden "Hama olaylarını ciddiye alıyoruz" mesajı olduğunu da sözlerine ekledi.

Ancak o dönem ABD'nin sorunu müzakereler yoluyla çözmek istediğini, Hama ziyaretinin "muhaliflere" ABD'nin bu krizi askeri müdahale ile çözeceği yolunda bir algı yarattığını iddia etti.

Ford, en büyük hatasının, İran ile Hizbullah'ın Suriye'ye binlerce kişilik kuvvet göndereceğini tahmin edememek olduğunu da belirtti.

Ford, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, dönemin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi kimyasal silah anlaşmasında kandırdığını ve ona "çocuk gibi" davrandığını ileri sürdü.

Ford, Kürtlerin Amerikalılara güvenmeleri nedeniyle ağır bir bedel ödeyeceğini, ABD'nin onları yalnızca IŞİD'e karşı savaşta kullandığını savundu.

Eski elçi, "Suriye'nin geleceğinde, Washington ABD ordusundan Batı Kürdistanı bağımsız bir bölge olarak savunmasını istemeyecektir" dedi.