Kılıçdaroğlu 'Bir bakan ahlak dışı, yasa dışı uygulamalara katıldı' demişti: 230 bin avroyu cebe indirmiş!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir Bakan'ın yasa dışı, ahlak dışı uygulamalara katıldığı yönünde haberler aldığını söylemişti. Kılıçdaroğlu'nun sözünü ettiği olayda, bir bakanının lobi faaliyeti için Ukrayna'dan 230 bin avro aldığı öne sürüldü.
Çarşamba, 06 Kasım 2019 08:03

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında "Başımıza şimdi yeni bir şey daha geldi" diyerek bir Bakan'ın adının karıştığı uluslararası, yasa dışı, ahlak dışı uygulamalara katıldığı yönünde haberler aldığını söylemişti.

RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası yayınında program editörü Uğur Koçbaş, bahsi geçen bakanla ilgili Ankara kulislerinde konuşulan iddiaları anlattı.

Söz konusu iddialar şöyle:

“Kılıçdaroğlu’nun sözlerine konu olan haber OCCRP adında 2006 yılında kurulan ‘Organize Suç ve Yolsuzluk Raporla Projesi’nin internet sitesinde dün yayınlanan bir makale. Kâr amacı gütmeyen bu kuruluş Doğu Avrupa, Kafkaslar, Orta Asya ve Orta Amerika’da yolsuzluk iddialarını araştıran ve çoğunluğu gazetecilerden oluşan WikiLeaks benzeri bir oluşum. Makaleye konu olan olay 2011 yılında Ukrayna’da geçiyor. Dönemin Devlet Başkanı Yanukoviç muhalefet lideri Timoşenko’yu hapsettirmesi nedeniyle AB ile gerilim yaşıyor ve Avrupa Birliği ile Ukrayna arasında imzalanacak işbirliği anlaşmasının tehlikeye girmemesi için başdanışmanı Serhiy Lovochkin aracılığıyla ABD’li lobici Paul Manafort ile anlaşıyor.

Manafort’ta Ukrayna lehine lobi yapmaları için bir Türk siyasetçinin yanısıra İtalya Eski Cumhurbaşkanı Romano Prodi, Polonya eski Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasniewski ve eski Avusturya Başbakanı Alfred Gusenbauer ile anlaşıyor. Bu üçlü’ye 700 bin Euro, Türk siyasetçiye ise 230 bin Euro ödeme yapılıyor. Karşılığında Ukrayna’nın AB ile ilişkilerinin Timoşenko’nun hapis sürecinden etkilenmemesi için Avrupalı siyasetçiler üzerinde lobi faaliyetleri hizmeti alınıyor.

Paul Manafort aynı zamanda ABD Başkanı Trump’ın seçim kampanyasında kampanya direktörü olarak çalışan isim. Trump’ın seçim süreciyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında evine ve işyerine yapılan baskınlarda e-maillerden Ukrayna’daki bu anlaşmanın detayları da ortaya çıkıyor. Manafort şu an hapiste ve 47 aylık cezasını çekiyor."