'Kaşıkçı'yı parçalatıp 15 kişiye taşıttılar'

Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, salı günü Levent’teki Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra ortadan kaybolan Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü, cesedinin 15 parçaya ayrılarak yok edildiğini ileri sürdü.
Pazartesi, 08 Ekim 2018 07:12

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim günü Türk nişanlısıyla birlikte geldiği Levent’teki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Kaşıkçı'nın öldürüldüğü iddiaları gündeme gelirken, dün, Cemal Kaşıkçı’nın da üyesi olduğu Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı yeni bir iddiada bulundu.

Kışlakçı, Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğünü, cesedinin 15 parçaya ayrılarak binadan çıkartıldığını iddia etti.

'BÖYLE BİR VAHŞİLİK YAŞANMADI'

Hürriyet'te yer alan habere göre, Kışlakçı, “Bize ulaşan haber öldürüldüğü yönünde. ‘Kendisi öldürüldü. Cenaze hazırlıkları yapın’ dediler. Çok vahşice ve barbarca. Diplomasi tarihinde böyle bir barbarlık yaşanmadı. Böyle bir vahşilik yaşanmadı. Konsolosluğunuza misafir olarak gelen birisini katlediyorsunuz, öldürüyorsunuz. Kabul edilebilir bir şey değil. Türk polisi ve Ömer Çelik de bu konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Biraz detay zikrettiler. 15 kişinin gelip elçiliğe Cemal Kaşıkçı’dan önce girmeleri ve bir saat sonra çıkmaları... İki ülkeden gelen uçakla birilerinin bu eyleme giriştikleri iddia ediliyor. Tüm detaylar ortaya çıktıktan sonra konsolosluk önünde cenaze namazı kılacağız" dedi.

'GİRDİKTEN SONRA BAYILTIP, PARÇALADILAR'

"Tüm yetkililerin teyit ettiği şey, öldürüldüğü" diyen Kışlakçı, "Girdikten sonra bayıltılıp, cesedin parçalanarak 15 kişiye dağıtıldığı ve götürüldüğü. Bunu açıklayacak yetkililer. Tarihte böyle bir vahşilik yok. Washington Post yazarıydı. Ailesinin birçoğu Amerikan vatandaşıydı. Kendisinin de bu yönde hazırlığı vardı. ABD vatandaşlığına geçeceğini söylüyordu. Türkiye’nin içinde buna cüret etmemeliydiler. Buna ABD’nin de tepkisini bekliyoruz. Özgürlükler ülkesidir ABD, buna bir tavrı olmalı. Dünya vicdanı buna sessiz kalmamalı" dedi.

ERDOĞAN: ESKİDEN TANIDIĞIM BİR ARKADAŞIM

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suudi konsolosluğuna girdikten sonra yeniden görülmeyen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'ya ilişkin dün ilk kez konuşmuştu. Erdoğan, "Cemal Bey benim eskiden tanıdığım bir arkadaşım... Ben de bu işin takibindeyim. Kovalıyorum. Buradan çıkacak sonuç neyse bunu bildireceğiz" demişti.

Reuters'in iki Türk kaynağa dayandırdığı habere göre, Türk yetkililer Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi konsolosluğunda öldürüldüğüne inanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı ve Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili yazısında, gazetecinin başına gelenlerin Türkiye’ye karşı operasyon olduğunu savunmuştu.