Öteki 8 Mart ya da Şubat Devrimi

"On binlerce insanın Stalin resmini sevgiyle elinde taşıması karşısında hayretini gizleyemeyenler, Sovyetler Birliği'ne duyulan özlemi, ''Rus halkının devrim yılları ile tutsaklığı'' olarak görmeyi tercih ediyorlar. Hangisi ''ideolojik fanatizm'', karar vermesi zor olmasa gerek..."

Tevfik Taş

Bunca karşı devrimci çabaya rağmen Rusya'da Stalin ve bolşevizm sevgisinin azalmamış olması batı basınında kaygı ile izleniyor.

8 Mart eski Rus takviminde 23 Şubat'a denk düştüğü için tarihe ''Şubat Devrimi'' olarak geçen ve bin yıllık çarlığın yerinden sökülüp atıldığı, 300 yıllık Romanov hanedanının sonlandırıldığı bu devrim sessizce geçiştirildi.

HAYIRLA OLMASA DA HAYTERLE ANILIYOR

Bununla birlikte, Rus 8 Mart'ını yani Şubat Devrimi'ni hâlâ hatırlayanlar var. Hayırla hatırlanmasa da hayretle hatırlandığı çok açık.

Alman 'sol' liberal gazetesi Süddeutsche Zeitung 8 Mart'ı ''ideolojik fanatizmin hâlâ varlığını koruması'' olarak okuyanlardan örneğin.

Grevci işçilerin eylemini bastırsın diye üzerlerine sürülen askerlerin de çarlık karşıtı tutum almaları ile başlayan olaylar Çar II. Nikolay'ın tası tarağı toplaması ile sonuçlanmış, yaklaşık sekiz ay sonra da Büyük Ekim Devrimi tarih sahnesine çıkmıştı.

Putin iktidari ile sorunlu NATO basını, bolşevizmin bir şekilde Rusya'da hâlâ varlığını sürdürdüğünü, Putin'in ideolojik bir karmaşa içinde olduğunu yazıp duruyor. Putin'in durumu ile Rus halkının özlemini birbirine karıştırmamakta sonsuz yarar var elbette.

'FİKİR KAOSU'NDAN TERCİHE

Süddeutsche Zeitung'dan aktaralım: ''Putin iktidarı muhafazakârlık, liberalizm ve bolşevizmin bir karışımı... Siyasi iktidar bu fikir kaosundan hangisini tercih edeceğine henüz karar vermiş değil'' diye aktarıyor tarihçi Vitali Dimarkiy'i tanık göstererek.

On binlerce insanın Stalin resmini sevgiyle elinde taşıması karşısında hayretini gizleyemeyenler, Sovyetler Birliği'ne duyulan özlemi,  ''Rus halkının devrim yılları ile tutsaklığı'' olarak görmeyi tercih ediyorlar.

Hangisi ''ideolojik fanatizm'', karar vermesi zor olmasa gerek...