Samsun'da binler sokağa döküldü, polis halka saldırdı!

Dün Samsun'da yaklaşık 10 bin kişi Gezi Parkı eylemiyle dayanışmak için sokağa çıktı. AKP İl binasına yürüyen binlerce kişiye polis saldırdı. Polisin saldırısı sonucunda 250'ye yakın kişi gözaltına alınırken, soL gazetesi yazarı Belma Nur Kartal da gözaltına alındı.

Samsun'da Taksim Gezi Parkı ile dayanışma için çeşitli eylemler yapıldı. Öğleden itibaren Mustafa Kemal heykeli önünde biriken gençler Çiftlik ve Gazi Caddeleri boyunca Samsun merkezini hükümet aleyhine sloganlarla turladılar. Öğleden sonra yine Samsun merkezde KESK'e bağlı sendikalar kalabalık bir yürüyüş düzenlediler. Akşam Atakum ilçesindeki buluşmada bir araya gelen kitleler buradaki amfi tiyatroda gösteriler yaptıktan AKP Atakum İlçe binasına doğru yürüyüşe geçtiler.

Sahil yolundan ilerleyen yürüyüşçüler Samsun-Sinop yolunu kapattılar. Araç trafiği yürüyüşçülere kornalarla yoğun destek verdi. "Hükümet istifa", "AKP defol bu memleket bizim", "Şerefine Tayyip" sloganlarıyla yapılan yürüyüş AKP Atakum İlçe Başkanlığı'na ulaştığında polis barikatıyla karşılaştı. Barikat önünde oturma eylemine geçilirken polisin eylemcilere saldırması üzerine çatışma başladı. Yolun iki yakasında da saatlerce süren çatışmada çevredeki insanların destek vermesi eyleme katılan halkın uzun süre dağılmaması dikkat çekti.

Çatışmalar sırasında onlarca kişinin göz altına alındığı ve polisin sokaklarda takip yaparak göz altıları sürdürdüğü bildirildi. Gözaltına alınanlar arasında soL gazetesi yazarı Belma Nur Kartal da bulunuyor. Kartal, uzun süre gözaltına tutulurken sabah saatlerinde serbest bırakıldı.

Pazar günü 12:00'de Öğretmenevi'nden başlayacak yürüyüşle eylemlerin sürmesi bekleniyor.

(soL - Haber Merkezi)