Yenilen AKP seçime doymadı: İşte seçimlerin yenileneceği yerler

Başvurulan birçok usulsüzlüğe rağmen 31 Mart'ta yapılan seçimlerde büyük bir darbe alan AKP, çözümü seçimlerin yenilenmesinde buldu. Son olarak Ardahan'da da seçimlerin tekrarlanmasına karar verildi.

Haber Merkezi

2019 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde Türkiye genelinde oyların yüzde 44,33’ünü alan AKP'nin, 31 Mart yerel seçimlerinde toplam oy oranı 35,48’e düştü. Söz konusu oran AKP'nin 2002 yılında girdiği ilk seçimden bu yana aldığı en düşük oy oranı oldu.

Böylelikle AKP'nin yönettiği 15 büyükşehir belediyesi 12'ye, 24 il belediyesi 12'ye, 535 ilçe belediyesi 359'a ve 202 belde belediyesi ise 124'e düştü.

Birçok usulsüzlüğe rağmen oy oranında büyük bir düşüş yaşayan AKP, son koz olarak seçim tekrarını devreye soktu. AKP kaybettiği çeşitli belediyelerin bazılarında Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) itirazlarda bulundu ve seçimlerin tekrarlanmasını talep etti.

AKP'nin yaptığı itirazlar sonucu 1'i il, 3'ü ilçe ve 1'i de belde olmak üzere toplam 5 belediyede seçimlerin tekrarlanmasına karar verildi. Karar verilen yerlerde, 2 Haziran'da yeniden seçim yapılacak.

AKP'nin itirazda bulunduğu ve YSK'nin seçimlerin tekrarlanmasına karar verdiği yerler şöyle:

AKP adayı 1 oyla kaybetmişti

AKP, "kısıtlı seçmenlerin" oy kullandığı gerekçesiyle Aksaray'ın Güzelyurt ilçesindeki seçim sonuçlarına itiraz etti. İncelemenin ardından itirazı kabul eden İlçe Seçim Kurulu, seçimin yenilenmesine karar verdi.

Güzelyurt'ta belediye başkanlığını kesin olmayan sonuçlara göre, 549 oy alan İYİP adayı Hazim Turan kazanmıştı. AKP'nin adayı Ünal Demircioğlu ise İYİP'li rakibinin 1 oy gerisinde kalarak 548 oy almıştı.

Hem itiraz ettiler, hem küfür ettiler

Kayseri’nin Pınarbaşı Belediyesi’ni oyların yüzde 33,30'unu alan CHP’nin adayı Deniz Yağan kazanmıştı. Yağan 5 bin 82 oy alırken, Cumhur İttifakı'nın MHP'li adayı ve mevcut belediye başkanı Menduh Uzunluoğlu ise 4 bin 758 oyda kalmıştı.

AKP ve MHP, mühürsüz oy torbaları kullanıldığı iddiasıyla seçimin iptal edilmesi için Pınarbaşı İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu. Yapılan başvuruyu değerlendiren ilçe seçim kurulu, altı “evet”, bir “ret” oyuyla seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

Öte yandan MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy’un seçimde usulsüzlük olduğu iddiasıyla Pınarbaşı Adliyesi’ne gittiği ve adliyede ilçe seçim kurulu hakimine küfür ettiği görüntüler kamuoyuna yansımıştı.

Hilvan'da da 'tekrar' kararı

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde DEM Parti 6 bin 960 oy ile yüzde 33,2'ye ulaşırken, AKP ise 6 bin 439 oyla yüzde 30,72'de kalmıştı.

AKP Hilvan'da da sandık sonuç tutanaklarında şaibe olduğu gerekçesiyle seçim sonuçlarına itiraz etti. İncelemenin ardından itirazı kabul eden İlçe Seçim Kurulu, seçimin yenilenmesine karar verdi.

İlçe Seçim Kurulu'nun aldığı kararla, ilçe belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimlerinin 2 Haziran’da yenilenmesine karar verildi.

Oy farkı 4'tü

Dersim'in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde 4 oy farkla CHP adayının kazandığı seçimin, AKP'nin bazı seçmenlere belediye başkanlığı pusulası verilmediği gerekçesiyle yaptığı itiraz üzerine yenilenmesine karar verildi.

Akpazar beldesinde CHP’nin adayı Zeynel Yıldırım 471, AKP'nin adayı Ali Aydın 467 oy almıştı. 

CHP ve DEM itiraz etmiş, AKP ve İYİP kabul etmiş

Seçimlerin tekrarlanması kararı son olarak Ardahan'dan geldi.

Ardahan'da CHP'nin adayı Faruk Demir 5 bin 49 oy, AKP adayı Yunus Baydar ise 4 bin 875 oy aldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre Demir'in 174 oy farkla belediye başkanı seçilmesinin ardından AKP, seçim sonuçlarına itiraz etti. Yüksek Seçim Kurulu tarafından değerlendirilen itiraz sonucunda, seçimin 2 Haziran'da tekrarlanmasına karar verildi. 

Söz konusu kararı Sözcü TV'ye değerlendiren CHP adayı mevcut Belediye Başkanı Faruk Demir, İlçe Seçim Kurulu'nda CHP ve DEM Parti'li üyelerin itirazına rağmen AKP, İYİP ve 2 kamu personelinin seçimin iptalini istediğini belirtti. Demir, "İlçe Seçim Kurulu'nda 4'te 3 olarak bu kararı verilmiş. Biz yarın hazırlıklarımız yapıp İl Seçim Kurulu'na itirazda bulunacağız" dedi.