Yangınlarda yeterli iş birliğinin yapılmadığı tespit edildi: CHP'den Erdoğan'a 'özür' çağrısı

Yaşanan orman yangınlarında yerel yönetimlerle yeterli iş birliğinin yapılmadığının tespit edilmesi hakkında konuşan CHP Genel Başkan Yarımcısı Torun 'Belediyelerimizden özür dileyin' dedi.

Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Sayıştay’ın Orman Genel Müdürlüğü’ne ilişkin denetim raporunda yer alan bilgilere göre, geçen yıl yaşanan orman yangınlarında yerel yönetimlerle yeterli iş birliği yapılmadığı tespitinde bulunulduğunu belirtti.

Torun, Sayıştay’ın Orman Genel Müdürlüğü’ne ilişkin denetim raporuna atıf yaparak, “Geçen yılki orman yangınlarında belediyelerle yeterli iş birliği yapılmadığı tespit edildi. Şimdi Erdoğan'a sormak istiyoruz: Yangınlar sırasında belediyelerimize her türlü iftirayı attınız. ‘Nerede belediyeleriniz, nerede itfaiyeleriniz’ diyerek belediyelerimizi karalamaya çalıştınız… Biraz vicdanınız varsa çıkın,

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'ye çağrıda bulunan Torun, şöyle konuştu:

“Sayıştay Başkanlığı, Orman Genel Müdürlüğü'ne ilişkin raporunu açıkladı. Buna göre, geçen yılki orman yangınlarında belediyelerle yeterli iş birliği yapılmadığı tespit edildi. Şimdi Erdoğan'a sormak istiyoruz: Yangınlar sırasında belediyelerimize her türlü iftirayı attınız. ‘Nerede belediyeleriniz, nerede itfaiyeleriniz’ diyerek belediyelerimizi karalamaya çalıştınız. İşte şimdi bu yalanlarınız Sayıştay tarafından tespit edildi. Attığınız iftiralar, Sayıştay raporuyla ortaya çıktı.

'Yangın yerinde siyaset yaptınız'

Siz, yangın yerinde siyaset yaptınız. Belediye başkanlarımızı koordinasyon toplantılarına çağırmadınız. Telefonlarına dahi cevap vermediniz. Gerekli iş birliğini yapsaydınız belki de bu kadar ormanımız yanmayacaktı. Yangınlarda bu kadar zarar görmemizin nedeni, işte bu iş bilmeyen ve partizanlık yapan iktidardır. Erdoğan'a da belediyelerimizi eleştiren tüm iktidar sahiplerine de çağrımızdır: Biraz vicdanınız varsa çıkın, belediyelerimizden özür dileyin.” (ANKA)