'Ukrayna'dan yola çıkan ilk tahıl gemisi Suriye'ye demirledi'

Lübnan’daki alıcının reddetmesinin ardından 11 Ağustos'ta Mersin'e yanaşan tahıl gemisi Razoni’nin aktarıcılarının kapalı olması nedeniyle nerede olduğu merak ediliyordu.

Dış Haberler

Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkıyatı anlaşması çerçevesinde, 1 Ağustos’ta yola çıkan ilk tahıl gemisi olan Razoni Lübnan'a gitmek üzere Odessa Limanı’ndan hareket etmiş, fakat teslimatın 5 aydan fazla gecikmesini gerekçe gösteren Lübnan’daki alıcı teslimatı reddetmişti.

Lübnan’ın ardından 11 Ağustos'ta Mersin'e yanaşan Sierra Leone bayraklı Razoni’nin aktarıcılarının kapalı olması nedeniyle nerede olduğu merak ediliyordu.

ABD'li şirket Planet Labs PBC'den alınan uydu görüntülerine ve limandaki bir kaynağa dayandırılan haberlerde, geminin Suriye’nin Tartus kentine demirlediği belirtildi. Limandaki kaynağın iddiasına göre ise gemi taşıdığı 26 bin ton mısırın bir kısmını da boşalttı.

ABD: Haberlerden bilgimiz var

Ukrayna, Suriye'yi Rusya'nın Ukrayna’dan "yağmalandığını" öne sürdüğü en az 150 bin ton tahılı ithal etmekle suçlamıştı.

Rusya ise, "Ukrayna'dan tahıl çaldığı" iddialarını yalanlamıştı. Ukrayna, Suriye'nin Donbass bölgesindeki Luhansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlıklarını tanıması nedeniyle geçtiğimiz haziran ayında Suriye ile olan diplomatik ilişkilerini kesmişti. 

Ukrayna Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna'dan ayrıldıktan sonra gemi ve kargodan sorumlu olunmadığı ifade edilerek, geminin başka bir yabancı limandan ayrılmasından sonra söz konusu nakliyenin gerçekleştiği kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin geminin kargosunun başka bir alıcıya satıldığı ve şu anda Tartus yakınlarında olduğu yönündeki haberlerden bilgilerinin olduğunu aktardı.