Ukrayna'da sosyal yardımların kesilmesi çağrısı: 'Sovyet döneminin kalıntısı'

Ukrayna'da Verhovna Rada İktisadi Kalkınma Komisyonu Başkanı Nataluha, Sovyet döneminin kalıntısı" olarak nitelendirdiği sosyal yardımların kesilmesi için çağrıda bulundu.

dış haberler

Ukrayna’da Verhovna Rada (parlamento) İktisadi Kalkınma Komisyonu Başkanı Dmitriy Nataluha, anayasanın ülkeyi "sosyal devlet" olarak tanımlamasının "utanç verici" olduğunu savunarak, "Sovyet döneminin kalıntısı" olarak nitelendirdiği sosyal yardımların kesilmesi için çağrıda bulundu.

Harici'nin aktardığına göre; Ukrinform haber ajansına mülakat veren Nataluha, “Bu (sosyal yardımlar) bir Sovyet mirasıdır. Ne yazık ki Ukrayna’nın sosyal bir devlet olduğu ve pek çok sosyal güvence sağladığı siyah beyaz olarak anayasada yazılı. Bunların hacim olarak azaltılması gerektiği kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte mevcut ortamda sosyal yardımların gözden geçirileceğine inandığını kaydeden Nataluha, “Bana öyle geliyor ki hem bütçe açığı hem de yardım kesintileri koşullarında muhtemelen bunu gözden geçireceğiz. Yani 80’li ve 90’lı yılların gerçeklerini değil, yeni gerçekleri dikkate alan daha farklı, daha dengeli bir sistem olmalı” diye konuştu.

Sosyal harcamalarda kesintiye gidileceği duyurulmuştu

Kiev yönetimi, 2024 yılında 43,9 milyar dolar bütçe açığı vermeyi planlarken, ülke yetkilileri bu açığın büyük bir kısmını Batılı müttefiklerinden gelecek mali destekle kapatmayı düşünüyor.

Ayrıca ABD, Kiev’e 60 milyar dolarlık bir yardım paketinin tahsis edilmesi konusunu henüz çözüme kavuşturmuş değil.

Bu çerçevede yetkililer, sosyal harcamalarda kesintiye gidileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Daha önce Ukrayna Maliye Bakanı Sergey Marçenko, Ukraynalıların tüketimi kısmaları gerektiğini söylerken, Rada’nın bütçe komisyonu başkanı Roksolana Pidlasa da yetkililerin Batılı ortaklardan ek fon alamadıkları takdirde ilaç ve eğitimden tasarruf edeceklerini belirtmişti.