Türkiye'nin Çad Büyükelçisi Menzilcileri makamında ağırlamış

Çad Büyükelçisi'nin, ölen Menzil şeyhi Abdülbaki Elhüseyni’nin oğlu Muhammed Saki Elhüseyni’nin kurduğu Nezir Derneği’nden gelen heyeti makamında ağırladığı ortaya çıktı.

Haber Merkezi

Ölen Menzil Şeyhi Abdülbaki Elhüseyni’nin oğlu tarafından kurulan Nezir Derneği üyelerinin, Türkiye’nin Çad Büyükelçisi Kemal Kaygısız'ın makamında ağırlandığı ortaya çıktı. 

Cumhuriyet'teki habere göre Muhammed Saki Elhüseyni’nin kurucusu olduğu derneğin ziyareti, “Nezir, gönül coğrafyamızdaki yüreklere dokunmaya devam ediyor” şeklinde paylaşıldı. Dernek üyeleri, Büyükelçi Kemal Kaygısız’ın makamından fotoğraf da paylaştı. Derneğin "adak, akika, nafile, şükür ve kurban organizasyonu için" Çad’da bulunduğu bildirildi. Büyükelçilik ziyaretinin ise “Kurban kesim ve dağıtım işlemlerinden önce” gerçekleştiği belirtildi. Menzilci derneğin Çad Büyükelçisi Kaygısız’a, “Çad’da yürütülen faaliyetler hakkında bilgi” verdiği öğrenildi.

12 Temmuz 2023 tarihinde ölen Menzil Cemaati’nin şeyhi Abdülbaki Elhüseyni’nin büyük oğlunun kurduğu Nezir Derneği, kurulduğu gün itibarıyla “bağış” adı altında para toplamasıyla gündeme gelmişti. Ayrıca, derneğin internet sitesinde yer alan “Banka Hesaplarımız” bölümünde üç farklı bankadan Türk Lirası ve döviz cinsinden para yatırılabilecek banka hesap numaraları yer alıyor. 

İktidarın, cemaat ve tarikatlarla işbirliğinin bir örneği de Gazze yardımlarında yaşanmıştı. İsrail’in Gazze’deki saldırılarının artmasıyla AFAD eşgüdümünde “İyilik Gemisi” diye bir kampanyası başlatılmıştı. Kampanyaya cemaat ve tarikat bağlantılı vakıflar da dahil olmuş; Menzil, İsmailağa, Nur ve Yahyalı cemaatleriyle bağlantıları bilinen yapılar, reklam yapmıştı.