Türkiye'de genç işsizliği: Her iki genç kadından biri işsiz

DİSK-AR'ın Genç İşsizliği Bülteni'ne göre Türkiye’de her iki genç kadından biri işsiz. Türkiye'deki genç işsizliğiyse dünya ortalamalarından yüksek durumda.

Haber Merkezi

DİSK-AR, TÜİK’in 2022 1. Çeyrek Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) ile 2021 yıllık verilerini kullanarak 19 Mayıs'a özel bir "Genç İşsizliği Bülteni" yayınladı.

Bültene göre genç işsizliği AKP Hükümeti döneminde yaklaşık 5 puan arttı. Türkiye’de genç işsizliğinin dünya ortalamalarından yüksek olduğu belirtilen raporda, ne eğitimde ne istihdamda olan kadınların oranı ise yüzde 32,4.

'Türkiye’de her iki genç kadından biri işsiz'

Raporun detayları şöyle:

"TÜİK’in 16 Mayıs 2022’de yayımladığı 1. çeyrek verilerine göre Türkiye’de her iki genç kadından biri işsiz. İş aramaktan vazgeçen, iş bulmaktan ümidini kesen ve işgücü dışına çıkan gençlerde hem dar hem geniş tanımlı işsizlik oranı artmaya devam ediyor. TÜİK 2021 yıllık verilerine göre gençlerde dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 21,1, geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 41’dir. Geniş tanımlı genç işsizliği dar tanımlı genç işsizliğinden 20 puan fazla olarak hesaplanmıştır.

'Türkiye’de genç işsizliği dünyada ön sıralarda'

Türkiye’de genç işsizliği dünyada ön sıralardadır. AB-27, OECD ve G27 ülke ortalamalarından yüksek durumdadır. Mart 2022 verilerine göre genç işsizliği G7 ülkeleri ortalamasında yüzde 9,1, OECD ortalamasında yüzde 11,1, AB-27 ülkeleri ortalamasında yüzde 14’tür. Türkiye, yüzde 21,1 olan dar tanımlı genç işsizliği ile dünyada ön sıralarda yer almaktadır.

'En iyi ücretle işe başlayanlar İslami bilimlerden mezun gençler'

Türkiye’de yükseköğrenim mezunu gençler asgari ücretlidir. Gençlerin birçoğu iş bulamazken yükseköğrenim mezunu gençlerin giriş ücretleri ise asgari ücret civarında kalmaktadır. Tıp fakültesi mezunları dışında bir fakülteden mezun olan gençlerin çok büyük bir bölümü asgari ücret civarında bir ücretle çalışıyor. Mühendislik fakültesinden mezun gençlerden ücretlerinin asgari ücrete yakın bir ücretle işe başlayanların oranı yüzde 40-50 dolaylarındadır. Sosyal bilimler, iktisadi ve idari bilimler mezunlarında bu oran yüzde 60’larda seyretmektedir. En iyi ücretle işe başlayanlar ise İslami bilimlerden mezun gençlerdir. İslami bilimler mezunlarında asgari ücret civarında bir ücretle işe başlayanların oranı yüzde 18’dir."