Trump: Rusya bir savaş makinesi onlar Hitler'i Napolyon'u yendiler

ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olması beklenen Trump, Rusya için "savaş makinesi" dedi, "Onlar Hitler’i alt etti, Napolyon’u yendiler" ifadesini kullandı.

Dış Haberler

Eski ABD Başkanı Donald Trump Fox News’te çıktığı programda Rusya-Ukrayna Savaşı hakkında konuştu.

İzleyicilerden gelen “ABD'nin Ukrayna’ya harcadığı milyarlarca dolar” konusunda ne yapacağı sorusuna yanıt olarak, “Bizden nefret eden ülkelere dış yardım yapıyoruz” diyen Trump; ABD’nin dış yardım için milyarlarca, trilyonlarca dolar harcarken kendi sınırlarını ve kendi ordusunu bile korumadığından yakındı.

ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi aday adayı olan Trump, eğer kendisi yönetimde olsaydı bunların en baştan yaşanmayacağını savundu, Trump onu en çok rahatsız eden şeyin bu olduğunu söyledi.

Yeniden seçildiği takdirde harcamaları azaltmak için ilk yapacağı şeyin Avrupa ülkelerini telefonla aramak olacağını belirten Trump, “Ödememelerinin sebebi kimsenin onlardan ödemelerini istememesi. Bizim harcadığımızın yüzde 25'ini harcıyorlar. Biz 200  milyar dolar harcarken onlar 35 milyar kadar harcıyorlar. Halbuki bu durum onları daha çok etkiliyor. Bizim (Ukrayna ile) aramızda bir okyanus var, onların yok” dedi.

Trump bu konudaki sözlerini bitirirken, “Rusya'ya gelince, bir savaş makinesi ile karşı karşıyasınız. Onlar Hitler’i alt etti, Napolyon’u yendiler” ifadelerini kullandı.