TKP İzmir adaylarını ilan etti: 'Yaşanabilir bir kent için komünist belediyeciliği getirelim'

Türkiye Komünist Partisi İzmir İl Örgütü, Konak Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısıyla 31 Mart seçimleri için İzmir adaylarını ilan etti.

Haber Merkezi

Türkiye Komünist Partisi İzmir İl Örgütü 20 Şubat Salı günü, saat 20.00’de, Konak Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısıyla 31 Mart seçimleri için İzmir adaylarını ilan etti. 

"Zübüklerden Kurtuluyoruz" başlıklı bildirisinde Türkiye’deki yerel yönetim anlayışının rantçılığa, hırsızlığa dayandığını vurgulayan Türkiye Komünist Partisi, halkın komünistlere olan güveninin arttığını "On yıllar boyu söylenen yalanlar patladı, yurttaşlarımız komünistler için, 'Onlar iyi insanlardır' demeye başladı" sözleriyle ifade etmişti. 

Basın toplantısında ilk sözü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Savaş Sarı aldı. "TKP neden 30 ilçede aday çıkardı?" diyen Sarı sözlerine şöyle devam etti:

"Çünkü 'Aman ha, şimdi yeri değil, önce bunlar bir gitsin, sonra bakarız', 'köprüden önceki son çıkış' diyorlardı. Seçim geçti ancak değişen bir şey olmadı. Aslında köprüden önceki son çıkış diye diye halka 'aman ha' dedikleri şey, yani laiklik, kamuculuk, bağımsızlık için ses çıkarmamak, işte AKP'yi hâlâ ayakta tutan şeydir. Onlara göre, bir kent ancak piyasanın kurallarına göre yönetilirse ayakta kalabilir. Fakat İzmir piyasanın kurallarından kurtarılmazsa yaşanabilir bir şehir olamaz. Gelin, gerçekten de yaşanabilir bir kent için köprüden asıl son çıkışa oy verelim ve İzmir'e komünist belediyeciliği getirelim."

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Savaş Sarı

Sarı'nın ardından söz alan Çeşme Belediye Başkanı Adayı Dr. Enver Yaser Küçükgül, Çeşme'nin çevre problemlerine dikkat çekerek, "İzmir'de şarlatan belediye başkanlarının yüzerken poz verdiğine bakmayın, İzmir'de denize girmek tehlikeli. Fakat Çeşme'miz yağmalanmış durumda olduğu için denize girmeyi geçin, denize ulaşmak bile mümkün değil. Trafik bir yandan, kıyılarımızın ücretlendirilmiş olması bir yandan... Çeşme'de bu saçmalığı ancak komünist belediyecilik çözebilir" dedi. 

Çeşme Belediye Başkanı Adayı Dr. Enver Yaser Küçükgül

Ardından Türkiye Komünist Partisi Çiğli Belediye Başkanı Adayı Avukat Emel Diril söz aldı. "Ev hanımı bir anne, memur bir babanın iki çocuğundan biriyim. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazanıp İzmir'e geldim ve 10 yılı aşkındır avukatlık yapıyorum. Çiğli, Evka-2'de oturuyorum" diyerek sözlerine başlayan Diril şunları söyledi:

"Çiğli'de açıklanan adaylar arasında tek kadın adayım. Bunun yanında, geceyarısı değişen adaylıklar, seçilmediği için ranttan payını kaybetmemek adına parti parti gezen zübükler var Çiğli'de. Sosyo-ekonomik olarak da, fiziksel olarak da ikiye bölünmüş ve bir şirket gibi yönetilen Çiğli'mizde komünist belediyeciliği hayata geçirmek için iddialıyız."

Çiğli Belediye Başkanı Adayı Avukat Emel Diril 

Diril'in ardından sözü Foça Belediye Başkanı Adayı Cem Gönenç aldı. "Belediyeler önemli çünkü rant ilişkilerinin başladığı yer belediyeler" ifadelerini kullanan Gönenç, "26 yıl önce Foça'ya yerleştim. Son 6-7 yıldır Foça'ya bir akın var. Sözde ekoköyde zenginlere 15 milyon liradan başlayan ücretlere villalar satılıyor. Ama bunun yanında, bu kadar kalabalık, çöplerin toplanmadığı, su depolarının temiz olmadığı bir Foça da var. Mevcut belediye meclis üyeleri de bu tabloda rantlarına bakıyor. Aralarında emlak komisyoncuları, müteahhitler var. Oysa bizim meclis üyesi adaylarımız öyle değil, çünkü bizim derdimiz cebimizi doldurmak değil" diye konuştu.

Foça Belediye Başkanı Adayı Cem Gönenç

Gönenç'in ardından söz alan Karaburun Belediye Başkanı Adayı Şadan Tütüncü, "Karaburun-Mordoğan ve özellikle köylerinin en büyük derdi betonlaşma. Bunun yanında kooperarifçilik ciddi bir sorun, kooperatifler arasında koordinasyon yok, buralara belediyenin desteği yok... Ancak tüm sorunlar planlı bir yönetimle çözülebilir, bu planlama için güçlü bir belediye meclisi aday kadrosuyla çalışmalarımıza başladık" ifadelerini kullandı.

Karaburun Belediye Başkanı Adayı Şadan Tütüncü

Tütüncü'nün ardından söz alan Kemalpaşa Belediye Başkanı Adayı Recep Aşkıngil, "Gençliğimde derelerinde balık tuttuğum Kemalpaşa'yı özlüyorum. Çünkü topraklarımız kimyasal tarım atıkları yüzünden zehirli. Kemalpaşalılar bunu hak etmiyor. Kemalpaşa köyleri arasında koordinasyon yok, bir hedefimiz de bu koordinasyonu sağlamak, Kemalpaşa halkı arasındaki kopukluğu üretimle gidermek" dedi.

Kemalpaşa Belediye Başkanı Adayı Recep Aşkıngil

Aşkıngil'in ardından söz alan Tire Belediye Başkanı Adayı Nejla Sal, "Emekçilerin sözünün geçtiği, yalanını talanın ve sömürünün değil, doğrunun, dürüstlüğün hüküm sürdüğü, sorunların hep birlikte ortak akılda birleşerek çözüldüğü bir komünist belediyecilik için Tire'de yola çıktım. Türkiye'nin dört bir yanında olan semt evlerini Tire'mizde de açacağız" diye konuştu.

Tire Belediye Başkanı Adayı Nejla Sal

Türkiye Komünist Partisi adaylarının tam listesi şu şekilde:

İzmir Büyükşehir - Savaş Sarı - Makine Mühendisi
Aliağa - Atilla Işık - İşçi
Balçova - Zeynep Mert Yalçın - Veteriner
Bayındır - Elif Doğan Çiftçi - İş Güvenliği Uzmanı
Bayraklı - Ali Kılınç - İşçi
Bergama - Nurcan Taban - Ziraat Mühendisi
Beydağ - Melis Özyol - Yazılımcı
Bornova - Mehmet Düşünceli - Emekli Kamu Emekçisi
Buca - Fırat Kula - Ziraat Teknikeri
Çeşme - Enver Yaser Küçükgül - Emekli Öğretim Üyesi
Çiğli - Emel Diril - Avukat
Dikili - Mehmet Akif Alpsar - İnşaat Mühendisi
Foça - Cem Gönenç - Hekim
Gaziemir - İsmail Okçu - Emekli Öğretmen
Güzelbahçe - Ceren Ülüş - Sigorta Emekçisi
Karabağlar - Adem Dilli - Kargo İşçisi
Karaburun - Şadan Tütüncü - İktisatçı
Karşıyaka - Sevda Kıran - Muhasebeci
Kemalpaşa - Recep Aşkıngil - Emekli Öğretmen
Kınık - Yıldız Bildik - Yazılımcı
Kiraz - Nagihan Çakır - Editör Çevirmen
Konak - Hayriye Üşümezgezer - Muhasebeci
Menderes - Ulaş Erdoğan - Eczacı
Menemen - Mahir Adıgüzel - Tarih Öğretmeni
Narlıdere - Şule Tansal - Bilgisayar Mühendisi
Ödemiş - Simge Sönmez - Yazılım Mühendisi
Seferihisar - Ekin Şen Önoğlu - Psikolog
Selçuk - Ayşe Ceren Yazıcı - Öğrenci
Tire - Nejla Sal - Emekli
Torbalı - Serdar Öz - Emekli
Urla - Tuğba Çekici - Mali Müşavir