Taksicilerin İBB’ye açtığı dava reddedildi

İhtiyaç fazlası minibüs ve dolmuşların taksiye dönüştürülmesi kararının ardından bir taksi kooperatifi tarafından İBB'ye karşı açılan dava reddedildi.

Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), taksi sorununun çözümü için ihtiyaç fazlası minibüs ve dolmuşları taksiye dönüştürme kararının ardından bir taksi kooperatifi tarafından düzenlemeye açılan dava reddedildi. Gelişmeyi duyuran İBB Genel Sekreteri Buğra Gökçe, "Biz kazandık. İstanbul kazandı" dedi.

Kararın tebliğ tarihini izleyen günden itibaren otuz (30) gün içerisinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi nezdinde istinaf kanun yolu açık olacak.

Minibüs ve dolmuşlar taksiye dönüştürülüyor

İBB, taksi sorununun çözümü amacıyla ihtiyaç fazlası 1803 minibüs ile 322 dolmuşu taksiye dönüştürme kararı almıştı. Aracını taksiye dönüştürmek isteyenler, 16 Ocak 2023 Pazartesi gününden itibaren başvurularda bulunmaya başladı. Noter çekilişi yapılacak hatlardaki minibüsler için son başvuru tarihi 17 Şubat 2023 olarak belirlendi. Tamamının dönüşüme alınması nedeniyle noter çekilişi yapılmasına gerek olmayan hatlardaki minibüsler ile dolmuşlar için son başvuru tarihi ise 1 Mart 2023.

Başvurular, İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü'nün Bakırköy ve Kartal'daki hizmet birimlerinden alınacak. 30 günlük başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından; taksi dönüşümü yapılacak araç sayısından fazla başvuru alınan hatlarda, noter huzurunda kura çekimi yapılacak. Dönüşecek araç sayısından az veya eşit başvuru olması durumunda ise kuraya gerek olmadan, tüm başvuru sahipleri taksi dönüşümüne hak kazanabilecek.