Soylu'ya '3 bin polise soruşturma açıldı' iddiasına dair soru önergesi

Daha sık tayin yapılmasının önünü açan yeni yönetmeliği eleştirdiği için 3 bin polise soruşturma açıldığına dair iddia, TBMM gündemine taşındı.

Haber Merkezi

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Emniyet Teşkilatı’na ‘bölge sistemi’ getirildi. Yönetmelik ile Türkiye 2 bölge 4 gruba ayrılarak polislerin meslek hayatında en az 5 hatta 7-8 kere zorunlu tayin edilmesinin önü açıldı. Yönetmelik pek çok polis memuru tarafından eleştirildi, sosyal medyada yönetmeliğin iptaliyle ilgili talepler ifade edildi. Eleştirilerini dile getiren, sosyal medya üzerinden düşüncelerini ifade eden yaklaşık 3 bin polis memuru hakkında idari soruşturma açıldığı öne sürüldü.

CHP Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanı Soylu'nun yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Önergedeki sorular şöyle:

  • Yapılan yönetmelik değişikliğiyle ilgili eleştirilerini dile getirmeye, sosyal medya üzerinden uğradığı haksızlığı ifade etmeye, derdini anlatmaya çalışan yaklaşık 3 bin polis memuru hakkında idari soruşturma açıldığı iddiası doğru mudur?
  • Söz konusu yönetmeliği eleştirdiği için hakkında idari soruşturma başlatılan polis memuru olmuş mudur?
  • Olduysa kaç polis memuru hakkında hangi gerekçeyle idari soruşturma başlatılmıştır?