Sayıştay: Elektrik dağıtım şirketleri TEİAŞ’a borçlarını ödemedi

Sayıştay raporunda elektrik dağıtım şirketlerinin TEİAŞ'a zamanında ödeme yapmadığı ortaya çıktı.

Haber Merkezi

Sayıştay’ın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı denetim raporunda, elektrik dağıtım şirketlerinin, Türkiye Elektrik İletim AŞ’ye (TEİAŞ) olan borçlarını zamanında ödemediği belirtildi.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre; raporda, “Elektrik dağıtım şirketlerinin, sistem kullanım anlaşmaları kapsamındaki iletim bedeli ödeme yükümlülüklerini zamanında yerine getirmemeleri, TEİAŞ’ın ticari borçlanma yoluyla finansman sağlamasına, dolayısıyla elektrik iletim hizmet maliyetinin artmasına yol açmaktadır” dendi.

'Yandaşlara kıyağın faturası yine vatandaşa çıkıyor'

CHP Bolu Milletvekili, Sanayi ve Enerji Komisyonu üyesi Türker Ateş konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Ateş, “İktidara yakın elektrik dağıtım şirketleri TEİAŞ’a elektrik iletim bedeli borçlarını ısrarla ödemiyorlar. Şirketler borçlarını ödemeyince, TEİAŞ 2022 yılında 9.5 milyar lira zarar etti. Yandaşlara yapılan kıyak, kamu şirketlerini borç batağına sürüklüyor. Fatura, her zaman vatandaşa çıkıyor” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Ateş, şunları kaydetti:

“TEİAŞ’ın toplam borcu 40 milyar liraya dayanmış durumda. Bu şartlardaki bir kamu şirketinin 1 kuruş alacağını bile tahsil etmeme lüksü yok. Kurum alacağını tahsil etmeyince borçlandı. Borçlanınca da hizmet faaliyeti ve faturalar otomatik olarak artıyor. Yandaşlara kıyağın faturası yine vatandaşa çıkıyor.”

soL'un belgeselinde ele alınmıştı

soL, bu sömürü çarkını tüm ayrıntılarıyla "Kesinti" belgeselinde ele aldı.

Belgesel, yıllardır suya erişimi kısıtlanmış olan Muş’un Bozbulut köyünün öyküsünden hareketle elektriğe, özelleştirmelere, AKP’ye, Sabancılara, beşli çeteye, Kazım Türker ve Cumhur Ersümer’e uzanıyor.