Rusya'dan Taliban açıklaması: Herkes gibi görüşüyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın komşu ülkelere yönelik riskleri ortadan kaldırmak için Taliban'la temaslarını sürdürdüğünü söyledi.

Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Afganistan'da iktidarı ele alan Taliban'la ilişkiler konusunda açıklamalarda bulundu.

Lavrov, "Taliban, terörle mücadeleyi sürdürmeye, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadeleye bağlılıklarını da açıklayarak hedeflerini duyurdu. Afganistan topraklarından komşu ülkelere hiçbir tehdit gelmemesi için her şeyi yapacaklarına, komşu ülkeleri istikrarsızlaştırma niyetinde olmadıklarına ve Afgan toplumunun tüm kesimlerini, siyasi, etnik, mezhepsel dengeyi yansıtan kapsayıcı bir hükümet kuracaklarına dair diğer tüm taraflara güvence verdiler" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre dünyanın birçok ülkesi gibi Rusya'nın bu yaklaşımı desteklediğini ve memnuniyetle karşıladığını belirten Lavrov, "Şimdi bunun nasıl hayata geçirileceğini gözlemliyoruz. Çıkarımda bulunmak için elbette çok az zaman geçti. Ancak bu aşamada, öncelikle Orta Asyalı komşularımıza yönelik her türlü riskin ortadan kaldırılmasıyla ilgili konular başta olmak üzere güncel konularda onlarla temas halinde olduğumuzu tekrar etmek isterim" ifadelerini kullandı.

Lavrov, Taliban hükümetinin henüz hiçbir ülke tarafından tanınmamasına rağmen tüm ülkelerin güvenlik, insan hakları, diplomatik misyonların normal işleyişi gibi bir dizi önemli konuda Taliban'la diyalog kurulması gerektiğini kabul ettiğine dikkat çekti.