Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Latin Amerika turunda: Küba, Venezuela, Brezilya...

Latin Amerika turuna Küba ziyaretiyle başlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ikinci durağı Venezuella oldu.

dış haberler

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, siyasi temaslarda bulunmak üzere Latin Amerika turuna çıktı.

Latin Amerika turuna Küba ziyaretiyle başlayan Lavrov'un ikinci ziyaret noktası ise Venezuella oldu. Lavrov, Venezüella ziyaretinin ardından Brezilya’ya geçerek G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılacak.

İlk ziyaret Küba'ya

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, dün, Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez ve Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ile görüşmelerde bulundu.

Rodrigez'le yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov “Küba bizim geleneksel ortağımız ve en önemli müttefikimizdir. Rusya-Küba siyasi diyaloğunun her düzeyde son derece yapıcı ve yoğun bir şekilde sürdürülmesinden memnunuz” dedi.

“ABD’nin Küba’ya yönelik yasadışı ticari, iktisadi ve mali ablukasını güçlü bir şekilde kınayarak tutumumuzu teyit ettik” ifadelerini kullanan Lavrov, Moskova’nın bu utanç verici uygulamaya derhal son verilmesinden ve Küba’nın ABD’nin sözde terörün devlet sponsorları listesinden çıkarılmasından yana olduğunu vurguladı.

Lavrov, Rusya'nın Küba'ya 2024 yılında petrol ve petrol ürünü alımı için iki kredi verdiğini aktararak, “Son dönemde, ticari ve iktisadi işbirliğimizin yasal çerçevesi, Rus yatırımcıların Küba ekonomisine daha aktif bir şekilde yatırım yapmaları için ek teşviklerin oluşturulması da dâhil olmak üzere, önemli ölçüde güçlendirildi, tamamlandı ve geliştirildi. Yakıtla ilgili olarak, bu yıl iki özel kredi verildi” diye konuştu.

İkinci nokta Venezuela

Küba’dan Venezuella’ya geçerek başkent Caracas’a ulaşan Lavrov, burada Venezuellalı mevkidaşı Yván Gil ve Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile Maduro'nun yardımcısı Delcy Rodríguez ile görüşecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Venezuella ziyaretinin gündeminde stratejik ortaklığın geliştirilmesi, siyasi diyalog ve iki ülkenin ticaret, yatırım ve kültür alanlarındaki ortak projelerinin olduğu bildirildi.

Öte yandan Maduro, Lavrov'un ziyareti öncesinde ülkesinin kısa bir zaman içerisinde BRICS'e üye olacağını açıkladı. Maduro, “Savaşlar, müdahaleler, soykırım ve üstünlük kompleksi ile eski sömürgeci dünyanın yerini, BRICS ile yeni bir dünya alıyor. Bu dünya zaten var ve artık geri de döndürülemez” ifadelerini kullandı.